Rehabilitacja ubytku słuchu

Myślisz, że masz ubytek słuchu? Oto, co powinieneś zrobić.

Chcociaż większość ubytków słuchu jest nieodwracalna, to ich duża część jest łatwa do rehabilitowania.

Co zrobić, jeśli masz ubytek słuchu

Jeśli zdiagnozowano u Ciebie ubytek słuchu, lub zauważasz jego typowe objawy, zalecane jest przeprowadzenie konsultacji z specjalistą w tej dziedzinie.

Możesz rozpocząć od wizyty u lekarza rodzinnego, który najprawdopodobniej skieruje Cię do otolaryngologa lub protetyka słuchu.

Konsultacja z doświadczonym specjalistą, posiadającym wiedzę oraz odpowiedni sprzęt diagnostyczny jest bardzo istotna, gdyż na podstawie dokładej diagnozy będzie On w stanie zaproponować Ci indywidualne rozwiązanie dopaowane do Twojego niedosłuchu.


Przeprowadź konsultację tak szybko, jak to możliwe

Eksperci zalecają rozpoczęcie rehabilitacji ubytku słuchu, najwcześniej jak się da. Liczne badania wskazują na relację ubytku słuchu z problemami takimi jak depresja, stany lękowe, zwiększone ryzyko upadków i co za tym idzie hospitalizcji, a nawet demencją. Dodatkowo, im później rozpoczniesz rehabilitację, tym dłuższa i trudniejsza ona będzie.

"Jeśli chcesz dobrze rozwiązać problem utraty słuchu, zrób to wcześniej niż później... zanim zajdą zmiany strukturalne w mózgu."
— Frank Lin, M.D., Ph.D. Johns Hopkins Medicine

Indywidualne rozwiązanie

Jeśli ubytek słuchu zostanie potwierdzony przez specjalistę, najprawdopodobniej zostaną zalecone aparaty słuchowe. Aparaty słuchowe są zdecydowanie najczęstszym rozwiązaniem wspierającym rehabilitację niedosłuchu. Mogą one pomóc większości osób cierpiących z powodu niedosłuchu, zwłaszcza jeżeli zostaną one dopasowane przez doświadczonego specjalistę.

Tak jak każda osoba jest wyjątkowa, tak samo potrzeby każdej osoby w zakresie słyszenia są wyjątkowe. Dlatego bardzo ważnym jest, aby w Twoje aparaty słuchowe zostały dobrane i dopasowane do indywidualnych potrzeb związanych z rodzajem i głębokością ubytku słuchu oraz Twoim stylem życia.


Dzisiejsze aparaty słuchowe to cuda nowoczesnej inżynierii

Podobnie jak inne zaawansowane technologicznie urządzenia, aparaty słuchowe znacznie się rozwinęły w ostatnich latach. Dzisiejsze apraty słuchowe są dyskretne, oferują lepszą jakość dziwęku i posiadają szereg zaawansowanych funkcji dodatkowych, takich jak: monitorowanie kondycji fizycznej, wykrywanie upadków oraz możiwość tłumaczenia różnych języków obcych.

Od "niewidocznych" modeli, które mieszczą się głęboko w uchu i zapewniają maksymalną dyskrecję, po aparaty umożliwiające bezprzewodową komunikację dzięki, której odbierzesz dźwięk z telewizora lub telefonu bezpośrednio w aparacie. Współczesne aparaty słuchowe zapawniają bardziej naturalny dźwiek, wygodne dopasowanie i większą niezawodnoć niż kiedykolwiek wcześniej.

Dalej: Powody, dla których warto uzyskać pomoc

Często zadawane pytania

Należy umówić się na spotkanie z protestkiem słuchu, takim jak audiolog, specjalista od aparatów słuchowych lub ent, aby uzyskać ocenę, konsultację i badanie słuchu. Wielu protezów słuchu oferuje tę ocenę bezpłatnie.

Czytaj więcej

Tylko 5 procent ubytku słuchu u dorosłych można poprawić medycznie lub chirurgicznie. Zdecydowana większość osób z ubytkiem słuchu jest leczona aparatami słuchowymi.

Czytaj więcej

Przygotowując się do spotkania z protestkiem słuchu, jest kilka ważnych rzeczy, o których należy pamiętać.

Dowiedz się więcej

Dzisiejsze aparaty słuchowe są dostępne w szerokiej gamie rozmiarów i stylów & od tych, które siedzą za uchem, do całkowicie niewidzialne aparaty słuchowe — i posiadają różne poziomy technologii, aby dopasować je do konkretnych potrzeb i budżetu.

Dowiedz się więcej o dostępnych opcjach

Tak, Starkey w swojej ofercie posiada rozwiązania CROS skierowane dla:

  • osób, które są głuche na jedno ucho, natomiast drugie ucho posiada norme słuchu (CROS)
  • osób, które są głuche na jedno ucho, natomiast w drugim uchu występuje ubytek słuchu (BiCROS)

Dowiedz się więcej

Chociaż żaden aparat słuchowy nie może odfiltrować całego hałasu w tle, nasze zaawansowane aparaty słuchowe zostały zaprojektowane tak, aby zmniejszyć niektóre rodzaje hałasu w tle, dzięki czemu możesz cieszyć się rozmową i poprawić komunikację w miejscach takich jak restauracje, spotkania biznesowe i spotkania towarzyskie.

Tak. Większość ludzi potrzebuje okresu dostosowawczego do czterech miesięcy, zanim zaaklimatyzuje się do - i otrzymania pełnej korzyści z - noszenia aparatów słuchowych. Jednak, należy spodziewać się zauważyć oczywiste korzyści w tym okresie próbnym. Pamiętaj, że twój protetas słuchu jest po to, aby pomóc. Nie bój się zadzwonić lub odwiedzić, aby omówić swoje obawy.

Czytaj więcej

Dowiedz się więcej

cognitive-health
Ubytek słuchu odgrywa znaczącą rolę w naszym zdrowiu poznawczym

Eksperci powiązali nieleczony ubytek słuchu ze zwiększonym ryzykiem zaburzeń poznawczych i demencji.

Zobacz, dlaczego
test your hearing
Sprawdź swój słuch

Zastanawiasz się, czy masz ubytek słuchu? Nasz bezpłatny test słuchu online trwa zaledwie 5 minut.

Spróbuj
better-hearing-guide
50 korzyści z lepszego słyszenia

Leczenie ubytku słuchu przynosi nieskończone korzyści. W tym bezpłatnym przewodniku wymieniliśmy 50 najlepszych.

Pobierz go