Rehabilitacja ubytku słuchu

Myślisz, że masz ubytek słuchu? Oto, co powinieneś zrobić.

Chociaż większość ubytków słuchu jest nieodwracalna, to ich duża część jest łatwa to rehabilitowania.

Co zrobić, jeśli masz ubytek słuchu

Jeśli zdiagnozowano u Ciebie ubytek słuchu lub zauważasz jego typowe objawy, zalecane jest przeprowadzenie konsultacji ze specjalistą w tej dziedzinie.

Możesz rozpocząć od wizyty u lekarza rodzinnego, który najprawdopodobniej skieruje Cię do otolaryngologa lub protetyka słuchu.

Konsultacja z doświadczonym specjalistą, posiadającym wiedzę oraz odpowiedni sprzęt diagnostyczny jest bardzo istotna, gdyż na podstawie dokładnej diagnozy będzie On w stanie zaproponować Ci indywidualne rozwiązanie dopasowane do Twojego niedosłuchu.


Przeprowadź konsultację tak szybko, jak to możliwe

Eksperci zalecają rozpoczęcie rehabilitacji ubytku słuchu, najwcześniej, jak się da. Liczne badania wskazują na relację ubytku słuchu z problemami, takimi jak depresja, stany lękowe, zwiększone ryzyko upadków i co za tym idzie hospitalizacji, a nawet demencją. Dodatkowo, im później rozpoczniesz rehabilitację, tym dłuższą i trudniejsza ona będzie.

"Jeśli chcesz dobrze rozwiązać problem utraty słuchu, zrób to wcześniej niż później... zanim zajdą zmiany strukturalne w mózgu."
— Frank Lin, M.D., Ph.D. Johns Hopkins Medicine

Indywidualne rozwiązanie

Jeśli ubytek słuchu zostanie potwierdzony przez specjalistę, najprawdopodobniej zostaną zalecone aparaty słuchowe. Aparaty słuchowe są zdecydowanie najczęstszym rozwiązaniem wspierającym rehabilitację niedosłuchu. Mogą one pomóc większości osób cierpiących z powodu niedosłuchu, zwłaszcza jeżeli zostaną one dopasowane przez doświadczonego specjalistę.

Tak jak każda osoba jest wyjątkowa, tak samo potrzeby każdej osoby w zakresie słyszenia są wyjątkowe. Dlatego bardzo ważnym jest, aby w Twoje aparaty słuchowe zostały dobrane i dopasowane do indywidualnych potrzeb związanych z rodzajem i głębokością ubytku słuchu oraz Twoim stylem życia.


Dzisiejsze aparaty słuchowe to cuda nowoczesnej inżynierii

Podobnie jak inne zaawansowane technologicznie urządzenia, aparaty słuchowe znacznie się rozwinęły w ostatnich latach. Dzisiejsze aparaty słuchowe są dyskretne, oferują lepszą jakość dźwięku i posiadają szereg zaawansowanych funkcji dodatkowych, takich jak: monitorowanie kondycji fizycznej, wykrywanie upadków oraz możliwość tłumaczenia różnych języków obcych.

Od „niewidocznych” modeli, które mieszczą się głęboko w uchu i zapewniają maksymalną dyskrecję, po aparaty umożliwiające bezprzewodową komunikację, dzięki której odbierzesz dźwięk z telewizora lub telefonu bezpośrednio w aparacie. Współczesne aparaty słuchowe zapewniają bardziej naturalny dźwięk, wygodne dopasowanie i większą niezawodność niż kiedykolwiek wcześniej.

Dalej: Powody, dla których warto uzyskać pomoc

Najczęściej zadawane pytania

Należy umówić się na spotkanie z protetykiem  słuchu lub z lekarzem laryngologiem,aby uzyskać ocenę, konsultację i badanie słuchu.

Czytaj więcej

Tylko 5 procent ubytku słuchu u dorosłych można wyleczyć farmakologicznie lub chirurgicznie. Zdecydowana większość osób z ubytkiem słuchu jest rehabilitowana przy użyciu odpowiednio dobranych aparatów słuchowych.

Czytaj więcej

Przygotowując się do spotkania z protetykiem słuchu, jest kilka ważnych rzeczy, o których należy pamiętać.

Dowiedz się więcej

Dzisiejsze aparaty słuchowe są dostępne w szerokiej gamie rozmiarów i stylów od tych, które znajdują się za uchem, po całkowicie niewidzialne aparaty słuchowe umieszczane w przewodzie słuchowym pacjenta. Rozwiązania słuchowe  posiadają różne poziomy technologiczne, aby dopasować je do konkretnych potrzeb i budżetu pacjentów.

Dowiedz się więcej o dostępnych opcjach

Tak, Starkey w swojej ofercie posiada rozwiązania CROS skierowane dla:

 • osób, które są głuche na jedno ucho, natomiast drugie ucho posiada norme słuchu (CROS)
 • osób, które są głuche na jedno ucho, natomiast w drugim uchu występuje ubytek słuchu (BiCROS)

Dowiedz się więcej

Chociaż żaden aparat słuchowy nie może odfiltrować całego hałasu w tle, nasze zaawansowane aparaty słuchowe zostały zaprojektowane tak, aby zmniejszyć niektóre rodzaje hałasu w tle, dzięki czemu możesz cieszyć się rozmową i poprawić komunikację w miejscach takich jak restauracje, spotkania biznesowe i spotkania towarzyskie.

Tak. Większość ludzi potrzebuje okresu dostosowawczego do czterech miesięcy, zanim zaaklimatyzuje się do - i otrzymania pełnej korzyści z - noszenia aparatów słuchowych. Jednak, należy spodziewać się zauważyć oczywiste korzyści w tym okresie próbnym. Pamiętaj, że twój protetas słuchu jest po to, aby pomóc. Nie bój się zadzwonić lub odwiedzić, aby omówić swoje obawy.

Czytaj więcej

Dowiedz się więcej

 • Ubytek słuchu odgrywa znaczącą rolę w naszym zdrowiu poznawczym

  Eksperci powiązali nieleczony ubytek słuchu ze zwiększonym ryzykiem zaburzeń poznawczych i demencji.

  Zobacz, dlaczego
 • Sprawdź swój słuch

  Zastanawiasz się, czy masz ubytek słuchu? Nasz bezpłatny test słuchu online trwa zaledwie 5 minut.

  Spróbuj
 • 50 korzyści z lepszego słyszenia

  Rehabilitacja ubytku słuchu przynosi nieskończone wiele korzyści. W tym bezpłatnym przewodniku wymieniliśmy 50 korzyści dla naszego zdrowia, wynikających z noszenia aparatów słuchowych.

Aparaty słuchowe oraz akcesoria bezprzewodowe do aparatów słuchowych są wyrobami medycznymi. Używaj ich zgodnie z instrukcją lub etykietą. Podmiotem prowadzącym reklamę jest Starkey Laboratories Poland sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, a producentem tych urządzeń - Starkey Hearing Technologies z siedzibą w Eden Prairie MN, Stany Zjednoczone.