Czy cierpisz na szumy uszne (łac. tinnitus) ?

Szacuje się, że szumy uszne dotykają 14% (ponad 740 milionów) osób dorosłych na całym świecie i są postrzegane jako poważny problem przez ponad 120 milionów osób dorosłych w wieku 65 lat lub starszych.

1.  Źródło: Jarach CM, Lugo A, Scala M, et al. Globalna prewalencja i częstość występowania szumów usznych: Przegląd systematyczny i metaanaliza. JAMA Neurol. 2022;79(9):888–900. doi:10.1001/jamaneurol.2022.2189

Tinnitus Fakty

Czym są szumy uszne ?

Tinnitus czyli inaczej szum uszny jest terminem medycznym , dotyczy on sytuacji, w której osoba cierpiąca na tą przypadłość słyszy różnego rodzaju dźwięki, które najczęściej nie mają swojego źródła zewnętrznego (szumy subiektywne) . Szumy uszne mogą mieć postać różnych dźwięków, mogą być ciągłe, przerywane, łagodne lub ostre.

Objawy i przyczyny szumów usznych
cta-banner-tinnitus-facts
tinnitus-affecting-your-life

How is tinnitus affecting your life

Jak szum uszny wpływa na Twoje życie?

Odpowiedz na siedem prostych pytań, aby dowiedzieć się, jaki wpływ na Ciebie i Twoje życie może mieć szum uszny.

Rozpocznij ankietę

Zapewnij sobię ulgę

Mimo że nie ma lekarstwa na subiektywne szumy uszne, możliwa jest skuteczna pomoc (American Tinnitus Association).

Niestety nie ma skutecznego lekarstwa na szumy uszne, ale istnieją opcje terapeutyczne, które zapewniają ulgę w szumach usznych. Nasze rozwiązania technologiczne w zakresie szumów usznych obejmują dwie z tych opcji terapeutycznych - protezowanie słuchu i terapię dźwiękiem – udowodniono klinicznie, że łagodzą uciążliwe dźwięki szumów usznych i zapewniają ulgę.1

Rozwiązania wspierające terapię szumów usznych
tinnitus-no-tinnitus-cure

Opinie

Najczęściej zadawane pytania

Szumy uszne ("tinnitus") to termin medyczny określający wrażenie słyszenia dźwięku w uszach lub głowie, gdy nie jest obecny żaden dźwięk zewnętrzny. W większości przypadków szum w uszach jest subiektywny, co oznacza, że słyszy go tylko osoba, która go doświadcza. Zazwyczaj ludzie opisują ten dźwięk jako "dzwonienie w uszach", choć inni opisują go jako syczenie, brzęczenie, gwizdanie, ryk, a nawet ćwierkanie. Szumy uszne mogą występować sporadycznie lub stale, a ich głośność może wahać się od subtelnej do destrukcyjnej.

Dokładne przyczyny szumów usznych nie są w pełni poznane, ale mogą mieć związek z następującymi czynnikami: narażenie na hałas (np. podczas strzelania lub narażenie na głośne dźwięki w pracy i rekreacji), starzenie się, urazy głowy, skutki uboczne leków.

Narodowy Instytut Głuchych i Innych Zaburzeń Komunikacyjnych. Pozyskano z: https://www.nidcd.nih.gov/health/tinnitus

Globalna meta-analiza wykazała, że szacuje się, iż szumy uszne dotykają ponad 740 milionów dorosłych na całym świecie i są postrzegane jako poważny problem przez ponad 120 milionów dorosłych.

Jarach CM, Lugo A, Scala M, van den Brandt PA, Cederroth CR, Odone A, Garavello W, Schlee W, Langguth B, Gallus S. Globalna częstość występowania szumów usznych: A Systematic Review and Meta-analysis. JAMA Neurol. 2022 Sep 1; 79 (9): 888-900. doi: 10.1001 / jamaneurol.2022.2189. Erratum w: JAMA Neurol. 2023 Feb 1;80(2):216. PMID: 35939312; PMCID: PMC9361184.

Obecnie nie ma znanego lekarstwa na szumy uszne: nie wykazano, aby cokolwiek faktycznie powodowało ustanie dźwięku. Istnieją jednak sposoby radzenia sobie z szumami usznymi i zapewnienia ulgi. ATA zaleca, aby każda osoba cierpiąca na szumy uszne skonsultowała się z protetykiem słuchu.

Tak, chociaż szumy uszne mogą być związane z wieloma schorzeniami, osoby z szumami usznymi często mają również ubytek słuchu.

Wzmocnienie za pomocą aparatów słuchowych może przynieść ulgę osobom doświadczającym szumów usznych, ponieważ mogą one wzmocnić dźwięki otoczenia, które mogą pomóc skupić się na dźwiękach otoczenia a nie szumach usznych.

Pierwszym krokiem w uzyskaniu pomocy jest umówienie się na spotkanie z protetykiem słuchu w Twojej okolicy. Możesz również wziąć udział w naszym szybkim, bezpłatnym teście na szumy uszne aby dowiedzieć się więce oraz poznać dostępne rozwiązania pomocne w terapii szumów usznych.

Możesz także:

 • Zaakceptuj szum w uszach

  Weź nasz szybki i darmowy test szumów usznych, aby dowiedzieć się więcej o szumach usznych.

  Weź udział w teście
 • Więcej opinii dotyczących naszej technologii

  Zobacz, co inni cierpiący z powdu szumów usznych mówią o naszych rozwiązaniach dedykowanych temu problemowi.

 • Mam szum uszny, co mam zrobić?

  Dr Archelle Georgiou oferuje porady dla osób, cierpią z powodu szumów usznych.

Aparaty słuchowe oraz akcesoria bezprzewodowe do aparatów słuchowych są wyrobami medycznymi. Używaj ich zgodnie z instrukcją lub etykietą. Podmiotem prowadzącym reklamę jest Starkey Laboratories Poland sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, a producentem tych urządzeń - Starkey Hearing Technologies z siedzibą w Eden Prairie MN, Stany Zjednoczone.