Czy cierpisz na szumy uszne (łac. tinnitus) ?

Szacuje się, że szumy uszne dotykają 14% (ponad 740 milionów) osób dorosłych na całym świecie i są postrzegane jako poważny problem przez ponad 120 milionów osób dorosłych w wieku 65 lat lub starszych.

1.  Źródło: Jarach CM, Lugo A, Scala M, et al. Globalna prewalencja i częstość występowania szumów usznych: Przegląd systematyczny i metaanaliza. JAMA Neurol. 2022;79(9):888–900. doi:10.1001/jamaneurol.2022.2189

Tinnitus Fakty

Czym są szumy uszne ?

Tinnitus czyli inaczej szum uszny jest terminem medycznym , dotyczy on sytuacji, w której osoba cierpiąca na tą przypadłość słyszy różnego rodzaju dźwięki, które najczęściej nie mają swojego źródła zewnętrznego (szumy subiektywne) . Szumy uszne mogą mieć postać różnych dźwięków, mogą być ciągłe, przerywane, łagodne lub ostre.

Objawy i przyczyny szumów usznych
cta-banner-tinnitus-facts
tinnitus-affecting-your-life

How is tinnitus affecting your life

Jak szum uszny wpływa na Twoje życie?

Odpowiedz na siedem prostych pytań, aby dowiedzieć się, jaki wpływ na Ciebie i Twoje życie może mieć szum uszny.

Rozpocznij ankietę

Zapewnij sobię ulgę

Mimo że nie ma lekarstwa na subiektywne szumy uszne, możliwa jest skuteczna pomoc (American Tinnitus Association).

Niestety nie ma skutecznego lekarstwa na szumy uszne, ale istnieją opcje terapeutyczne, które zapewniają ulgę w szumach usznych. Nasze rozwiązania technologiczne w zakresie szumów usznych obejmują dwie z tych opcji terapeutycznych - protezowanie słuchu i terapię dźwiękiem – udowodniono klinicznie, że łagodzą uciążliwe dźwięki szumów usznych i zapewniają ulgę.1

Rozwiązania wspierające terapię szumów usznych
tinnitus-no-tinnitus-cure

Opinie

Najczęściej zadawane pytania

Szumy uszne to termin medyczny na uczucie słyszenia dźwięku w uszach lub głowie, gdy nie ma jego zewnętrznego źródła. W większości przypadków szum w uszach jest szumem subiektywnym , co oznacza, że tylko osoba, która go doświadcza, może go usłyszeć. Zazwyczaj ludzie opisują dźwięk jako "dzwonienie w uszach", choć inni opisują go jako syczenie, brzęczenie, gwizdy, ryk, a nawet ćwierkanie. Szumy uszne mogą być przerywane lub stałe, z różnym poziomem głośności, od niskiej do głośnej.

Najczęstszą przyczyną są urazy akustyczne powstałe w wyniku ekspozycji na hałas. Dodatkowe przyczyny mogące spowodować szumy uszne to między innymi: urazy głowy, leki ototoksyczne oraz niedosłuch.

Obecnie nie jest znane lekarstwo na szumy uszne. Istnieją jednak sposoby habituowania szumów w uszach, które mogą zapewnić dużą ulgę. Każdy z szumami usznymi powinien rozważyć wizytę u protetyka słuchu w celu zbadania szumów usznych.

Same szumy uszne nie powodują utraty słuchu, jednak z oczywistych powodów mogą utrudniać słyszenie. W wielu przypadkach szumy uszne i ubytek słuchu są diagnozowane razem, ponieważ oba mogą wynikać z uszkodzenia uszu spowodowanego hałasem.

Wzmocnienie aparatów słuchowych może przynieść ulgę osobom doświadczającym szumów w uszach. Dzięki prawidłowemu wzmocnieniu dźwięków otoczenia osoba cierpiąca z powodu szumów usznych, może przestać się na nich koncentrować.

Pierwszym krokiem w uzyskaniu pomocy jest umówienie się na spotkanie z protetykiem słuchu w Twojej okolicy. Możesz również wziąć udział w naszym szybkim, bezpłatnym teście na szumy uszne aby dowiedzieć się więce oraz poznać dostępne rozwiązania pomocne w terapii szumów usznych.

Możesz także:

 • Zaakceptuj szum w uszach

  Weź nasz szybki i darmowy test szumów usznych, aby dowiedzieć się więcej o szumach usznych.

  Weź udział w teście
 • Więcej opinii dotyczących naszej technologii

  Zobacz, co inni cierpiący z powdu szumów usznych mówią o naszych rozwiązaniach dedykowanych temu problemowi.

 • Mam szum uszny, co mam zrobić?

  Dr Archelle Georgiou oferuje porady dla osób, cierpią z powodu szumów usznych.

Aparaty słuchowe oraz akcesoria bezprzewodowe do aparatów słuchowych są wyrobami medycznymi. Używaj ich zgodnie z instrukcją lub etykietą. Podmiotem prowadzącym reklamę jest Starkey Laboratories Poland sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, a producentem tych urządzeń - Starkey Hearing Technologies z siedzibą w Eden Prairie MN, Stany Zjednoczone.