Ubytek słuchu

Co należy zrobić
jeśli mam problem ze słuchem?

Podejrzewam u siebie problem ze słuchem. Co powinienem zrobić?

Mimo, że nie ma terapii, która leczyłaby niedosłuch, jest jednak wiele możliwości rehabilitacji słuchu, które zapobiegają jego pogłębieniu.Najlepszym rozpoczęciem terapii niedosłuchu będzie spotkanie z protetykiem słuchu, a rozwiązanie Twojego problemu będzie zależało od: stopnia ubytku słuchu, przyczyny utraty słuchu,motywacji, stylu życia, preferencji oraz budżetu, którym dysponujesz.

Pamiętaj, że im szybciej rozpoczniesz rehabilitacje słuchu tym szybciej będziesz mógł znów cieszyć się ulubionymi zajęciami - takimi jak rozmowy z najbliższym lub oglądanie ulubionego programu telewizyjnego.

Społeczne i psychologiczne skutki ubytku słuchu

Nieleczony ubytek słuchu może być szkodliwy dla relacji towarzyskich, a niezdolność do skutecznej komunikacji z innymi może doprowadzić do izolacji.

Lepsze słyszenie może zapewnić Ci następujące korzyści:

 • Pozostaniesz w kontakcie z bliskimi – Utrata słuchu może prowadzić do izolacji i depresji. Dzięki aparatom słuchowym możesz ponownie połączyć się ze światem i odzyskać pełną jakość życia.
 • Przestaniesz mieć poczucie, że jesteś ciężarem dla osób wokół ciebie - Noszenie aparatu słuchowego może być dodatkową zaletą dla bliskich, zmniejszając ich frustrację i eliminując potrzebę podnoszenia głosu lub powtarzania swoich wypowiedzi.
 • Lepiej zrozumiesz mowę w hałasie – Aparaty słuchowe mogą poprawić zdolność mózgu do przetwarzania mowy, gdy w tle występuje hałas,np. w restauracji lub tłumie. Technologia aparatów słuchowych nieustannie się rozwija, a lepsze słyszenie i rozumienie mowy w trudnych sytuacjach akustycznych jest głównym zadaniem współczesnych aparatów słuchowych.
 • Zachowasz bystrość umysłu – Utrata słuchu może przyczynić się do zaburzeń poznawczych i wpłynąć na komunikację. Aparaty słuchowe pomogą Ci w zatrzymaniu tego procesu.
 • Usłyszysz to, co dzieje się wokół ciebie – Dobry słuch pozwoli Ci czuć się bezpiecznie, dzięki możliwości słyszenia sygnałów alarmowych, dźwięków ostrzegawczych, odgłosów ruchu drogowego, telefonów, dzwonków do drzwi i innych ważnych sygnałów w domu, pracy i otaczjącym nas świecie.
 • Dłużej pozostaniesz aktywny(a) zawodowo – Badania wyraźnie pokazują, że nieprotezowany ubytek słuchu może wpłynąć na twoją aktywność zawodową, a nawet niewielki ubytek słuchu może zmniejszyć Twój potencjał zarobkowy. Korzystanie z aparatów słuchowych może pomóc w skutecznej komunikacji w pracy, dzięki czemu zachowasz produktywność, pozycję zawodową i stały dochód.

Dalej: Utrata słuchu i spadek zdolności poznawczych

Dowiedz się więcej

 • 50 korzyści z lepszego słyszenia

  Rehabilitacja ubytku słuchu przynosi nieskończone wiele korzyści. W tym bezpłatnym przewodniku wymieniliśmy 50 korzyści dla naszego zdrowia, wynikających z noszenia aparatów słuchowych.

 • Droga do lepszego słyszenia

  Znajdź odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące ubytku słuchu.

  Uzyskaj odpowiedzi
 • Pięć kroków do lepszego słyszenia

  Nasz bezpłatny przewodnik przeprowadzi Cię przez to, co powinieneś zrobić, jeśli masz ubytek słuchu.

Aparaty słuchowe oraz akcesoria bezprzewodowe do aparatów słuchowych są wyrobami medycznymi. Używaj ich zgodnie z instrukcją lub etykietą. Podmiotem prowadzącym reklamę jest Starkey Laboratories Poland sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, a producentem tych urządzeń - Starkey Hearing Technologies z siedzibą w Eden Prairie MN, Stany Zjednoczone.