Ubytek słuchu

Co należy zrobić
jeśli mam problem ze słuchem?

Podejrzewam u siebie problem ze słuchem. Co powinienem zrobić?

Mimo, że nie ma terapii, która leczyłaby niedosłuch, jest jednak wiele możliwości rehabilitacji słuchu, które zapobiegają jego pogłębieniu.Najlepszym rozpoczęciem terapii niedosłuchu będzie spotkanie z protetykiem słuchu, a rozwiązanie Twojego problemu będzie zależało od: stopnia ubytku słuchu, przyczyny utraty słuchu,motywacji, stylu życia, preferencji oraz budżetu, którym dysponujesz.

Pamiętaj, że im szybciej rozpoczniesz rehabilitacje słuchu tym szybciej będziesz mógł znów cieszyć się ulubionymi zajęciami - takimi jak rozmowy z najbliższym lub oglądanie ulubionego programu telewizyjnego.

Społeczne i psychologiczne skutki ubytku słuchu

Nieleczony ubytek słuchu może być szkodliwy dla relacji towarzyskich, a niezdolność do skutecznej komunikacji z innymi może doprowadzić do izolacji.

Lepsze słyszenie może zapewnić Ci następujące korzyści:

  • Pozostaniesz w kontakcie z bliskimi – Utrata słuchu może prowadzić do izolacji i depresji. Dzięki aparatom słuchowym możesz ponownie połączyć się ze światem i odzyskać pełną jakość życia.
  • Przestaniesz mieć poczucie, że jesteś ciężarem dla osób wokół ciebie - Noszenie aparatu słuchowego może być dodatkową zaletą dla bliskich, zmniejszając ich frustrację i eliminując potrzebę podnoszenia głosu lub powtarzania swoich wypowiedzi.
  • Lepiej zrozumiesz mowę w hałasie – Aparaty słuchowe mogą poprawić zdolność mózgu do przetwarzania mowy, gdy w tle występuje hałas,np. w restauracji lub tłumie. Technologia aparatów słuchowych nieustannie się rozwija, a lepsze słyszenie i rozumienie mowy w trudnych sytuacjach akustycznych jest głównym zadaniem współczesnych aparatów słuchowych.
  • Zachowasz bystrość umysłu – Utrata słuchu może przyczynić się do zaburzeń poznawczych i wpłynąć na komunikację. Aparaty słuchowe pomogą Ci w zatrzymaniu tego procesu.
  • Usłyszysz to, co dzieje się wokół ciebie – Dobry słuch pozwoli Ci czuć się bezpiecznie, dzięki możliwości słyszenia sygnałów alarmowych, dźwięków ostrzegawczych, odgłosów ruchu drogowego, telefonów, dzwonków do drzwi i innych ważnych sygnałów w domu, pracy i otaczjącym nas świecie.
  • Dłużej pozostaniesz aktywny(a) zawodowo – Badania wyraźnie pokazują, że nieprotezowany ubytek słuchu może wpłynąć na twoją aktywność zawodową, a nawet niewielki ubytek słuchu może zmniejszyć Twój potencjał zarobkowy. Korzystanie z aparatów słuchowych może pomóc w skutecznej komunikacji w pracy, dzięki czemu zachowasz produktywność, pozycję zawodową i stały dochód.

Dalej: Utrata słuchu i spadek zdolności poznawczych

Dowiedz się więcej

better-hearing-guide
50 korzyści z lepszego słyszenia

Leczenie ubytku słuchu przynosi nieskończone korzyści. W tym bezpłatnym przewodniku wymieniliśmy 50 najlepszych.

Pobierz go
better-hearing-journey
Droga do lepszego słyszenia

Znajdź odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące ubytku słuchu.

Uzyskaj odpowiedzi
6-steps-to-better-hearing
Pięć kroków do lepszego słyszenia

Nasz bezpłatny przewodnik przeprowadzi Cię przez to, co powinieneś zrobić, jeśli masz ubytek słuchu.

Pobierz go