Powody, dla których warto uzyskać szybką pomoc

Ubytek słuchu odgrywa znaczącą rolę w wielu kwestiach, które wpływają na jakość naszego życia. Dlatego eksperci nie bagatelizowanie tego problemu i przeprowadzenie profilaktycznych badań i konsultacji

Ubytek słuchu wpływa na nasze samopoczucie emocjonalne

Wielu użytkowników aparatów słuchowych doświadcza znaczącej poprawy jakości życia zawodowego, towarzyskiego i rodzinnego. Mogą bez dodatkowego stresu samodzielnie wyjść z domu, poprawia się jakość ich kontaktów międzyludzkich, rośnie poczucie niezależności zarówno w życiu społecznym, jak i zawodowym.

Osoby z nieleczonym ubytkiem słuchusą narażone są na problemy emocjonalne i społeczne oraz czesto odzczuwają:

 • drażliwość,
 • lęk,
 • frustrację,
 • mają niską samoocenę,
 • izolują się społecznie.

Ubytek słuchu wpływa na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne

Ubytek słuchu odgrywa znaczącą rolę w naszym fizycznym i psychicznym samopoczuciu. Coraz więcej badań łączy ubytek słuchu z demencją i spadkiem zdolności poznawczych. Kiedy słyszymy lepiej, dużo łatwiej jest nam pozostać zaangażowanym, czujnym i aktywnym.

 • Osoby z ubytkiem słuchu są do 5 razy bardziej narażone na rozwój demencji1
 • Osoby z ubytkiem słuchu są 3 razy bardziej narażone na upadek2
 • Urazy spowodowane upadkiem do 50 procent częściej występują u osób z ubytkiem słuchu3

1.  Źródło: Johns Hopkins Medicine
2.  Źródło: Johns Hopkins Medicine
3.  Źródło: JAMA Otolaryngology-Head & Neck Surgery


Ubytek słuchu wpływa na codzienne życie

Słyszenie pozwala Nam na kontakt ze światem zewnętrznym. Niezależnie od tego, czy komunikujesz się z przyjaciółmi i rodziną, wchodzisz w interakcje z kolegami, cieszysz się filmem lub programem telewizyjnym - kiedy słyszysz lepiej, żyjesz lepiej.

Gdy słuch zostanie upośledzony, wszystkie interakcje i ważne momenty życia zaczną ulegać pogorszeniu - co będzie miało zdecydowany wpływ na jakość życia.

 • Ominą Cię pierwsze słowa wypowiedziane przez wnuka/wnuczkę
 • Nie będziesz uczestniczyć w rozmowach
 • Będziesz unikać spotkań
 • Będziesz mniej niezależny, pewny siebie i bezpieczny
 • Będziesz prosić wszytskich o powtarzanie wypowiedzi
 • Nie będziesz żyć pełnią życia

Dalej: Pomóż bliskiej osobie

Często zadawane pytania

Chociaż nie martwisz się wyglądem, rekompensata za ubytek słuchu, prosząc ludzi o powtarzanie się, niewłaściwie reagując na ludzi (lub w ogóle nie reagują), a nawet wycofanie się z sytuacji społecznych jest bardziej oczywista niż noszenie aparatu słuchowego. Dzisiejsze aparaty słuchowe są małe, dyskretne i bardziej stylowe niż kiedykolwiek wcześniej. Niektóre z nich są nawet niewidoczne.

Poznaj popularne mity i fakty na temat noszenia aparatów słuchowych

Badania nad osobami z ubytkiem słuchu i ich znaczącymi innymi wykazały, że aparaty słuchowe odgrywają istotny czynnik w społecznym, emocjonalnym, psychicznym i fizycznym samopoczuciu danej osoby.

Dowiedz się, jak aparaty słuchowe mogą poprawić jakość twojego życia

Chociaż żaden aparat słuchowy nie może przywrócić normalności słuchu (z wyjątkiem bardzo łagodnego ubytku słuchu), aparaty słuchowe są zaprojektowane tak, aby umożliwić ci słyszenie miękkich dźwięków, których wcześniej nie słyszałeś, i zapobiec nieprzyjemnemu głośnemu dźwiękowi. Są one również zaprojektowane, aby poprawić zdolność do rozumienia mowy, nawet w hałaśliwym otoczeniu.

Czytaj więcej

Wydaje się, że związek między utratą słuchu i poznawczych według badań przeprowadzonych i opublikowanych przez zespół lekarzy w Johns Hopkins i National Institute on Aging. Według badania, "starsi dorośli z ubytkiem słuchu są bardziej narażone na problemy z myśleniem i zapamiętywaniem niż starsi dorośli, których słuch jest normalny."

Czytaj więcej

Ubytek słuchu może wystąpić z wielu powodów. W miarę starzenia się ludzi, mogą zacząć tracić słuch w wyniku naturalnego procesu starzenia. Twoje zdrowie słuchu przyczynia się do ogólnego samopoczucia i jakości życia. Rozpocznij swoją podróż do lepszego ogólnego stanu zdrowia już dziś.

Podobnie jak wiele innych zaawansowanych technologicznie urządzeń (telewizory, telefony, komputery), aparaty słuchowe doświadczyły wielkiej rewolucji technologicznej w ciągu ostatniej dekady, a zwłaszcza w ciągu ostatnich kilku lat.

Czytaj więcej

Dowiedz się więcej

to-treat-or-not-to-treat
W leczeniu lub nie leczeniu

Co należy zrobić, jeśli masz ubytek słuchu? Ten krótki film może pomóc w odpowiedzi.

Obejrzyj teraz
better-hearing-guide
50 korzyści z lepszego słyszenia

Leczenie ubytku słuchu przynosi nieskończone korzyści. W tym bezpłatnym przewodniku wymieniliśmy 50 najlepszych.

Pobierz go
cognitive-health
Ubytek słuchu odgrywa znaczącą rolę w naszym zdrowiu poznawczym

Eksperci powiązali nieleczony ubytek słuchu ze zwiększonym ryzykiem zaburzeń poznawczych i demencji.

Zobacz, dlaczego