Powody, dla których warto uzyskać szybką pomoc

Ubytek słuchu odgrywa znaczącą rolę w wielu kwestiach, które wpływają na jakość naszego życia. Dlatego eksperci ostrzegają by nie bagatelizować tego problemu i profilaktycznie badać słuch.

Ubytek słuchu wpływa na nasze samopoczucie emocjonalne

Wielu użytkowników aparatów słuchowych doświadcza znaczącej poprawy jakości życia zawodowego, towarzyskiego i rodzinnego. Mogą bez dodatkowego stresu samodzielnie wyjść z domu, poprawia się jakość ich kontaktów międzyludzkich, rośnie poczucie niezależności zarówno w życiu społecznym, jak i zawodowym.

Osoby z nieleczonym ubytkiem słuchu są narażone są na problemy emocjonalne i społeczne oraz czesto odzczuwają:

 • Drażliwość
 • Lęk
 • Frustrację
 • Mają niską samoocenę
 • Izolują się społecznie

Ubytek słuchu wpływa na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne

Ubytek słuchu odgrywa znaczącą rolę w naszym fizycznym i psychicznym samopoczuciu. Coraz więcej badań łączy ubytek słuchu z demencją i spadkiem zdolności poznawczych. Kiedy słyszymy lepiej, dużo łatwiej jest nam pozostać zaangażowanym, czujnym i aktywnym.

 • Osoby z ubytkiem słuchu są do 5 razy bardziej narażone na rozwój demencji1
 • Osoby z ubytkiem słuchu są 3 razy bardziej narażone na upadek2
 • Urazy spowodowane upadkiem do 50 procent częściej występują u osób z ubytkiem słuchu3

1.  Źródło: Johns Hopkins Medicine
2.  Źródło: Johns Hopkins Medicine
3.  Źródło: JAMA Otolaryngology-Head & Neck Surgery


Ubytek słuchu wpływa na codzienne życie

Słyszenie pozwala Nam na kontakt ze światem zewnętrznym. Niezależnie od tego, czy komunikujesz się z przyjaciółmi i rodziną, wchodzisz w interakcje z kolegami, cieszysz się filmem lub programem telewizyjnym - kiedy słyszysz lepiej, żyjesz lepiej.

Gdy słuch zostanie upośledzony, wszystkie interakcje i ważne momenty życia zaczną ulegać pogorszeniu - co będzie miało zdecydowany wpływ na jakość życia.

 • Ominą Cię pierwsze słowa wypowiedziane przez wnuka/wnuczkę
 • Nie będziesz uczestniczyć w rozmowach
 • Będziesz unikać spotkań
 • Będziesz mniej niezależny, pewny siebie i bezpieczny
 • Będziesz prosić wszytskich o powtarzanie wypowiedzi
 • Nie będziesz żyć pełnią życia

Dalej: Pomóż bliskiej osobie

Najczęściej zadawane pytania

Chociaż nie martwisz się wyglądem, rekompensata za ubytek słuchu, prosząc ludzi o powtarzanie się, niewłaściwie reagując na ludzi (lub w ogóle nie reagują), a nawet wycofanie się z sytuacji społecznych jest bardziej oczywista niż noszenie aparatu słuchowego. Dzisiejsze aparaty słuchowe są małe, dyskretne i bardziej stylowe niż kiedykolwiek wcześniej. Niektóre z nich są nawet niewidoczne.

Poznaj popularne mity i fakty na temat noszenia aparatów słuchowych

Badania nad osobami z ubytkiem słuchu i ich znaczącymi innymi wykazały, że aparaty słuchowe odgrywają istotny czynnik w społecznym, emocjonalnym, psychicznym i fizycznym samopoczuciu danej osoby.

Dowiedz się, jak aparaty słuchowe mogą poprawić jakość twojego życia

Chociaż żaden aparat słuchowy nie może przywrócić normalności słuchu (z wyjątkiem bardzo łagodnego ubytku słuchu), aparaty słuchowe są zaprojektowane tak, aby umożliwić ci słyszenie cichych dźwięków, których wcześniej nie słyszałeś. Są one również zaprojektowane, aby poprawić zdolność do rozumienia mowy, nawet w hałaśliwym otoczeniu.

Czytaj więcej

Według badań przeprowadzonych i opublikowanych przez zespół lekarzy w Johns Hopkins i National Institute istnieje korelacja między ubytkiem słuchu a osłabieniem zdolności poznawczych. Według badania, “seniorzy z ubytkiem słuchu są bardziej narażone na problemy z myśleniem i zapamiętywaniem niż starsi dorośli, których słuch jest normalny.”

Czytaj więcej

Ubytek słuchu może wystąpić z wielu powodów. W miarę starzenia się organizmu, słuch w wyniku naturalnego procesu starzenia się słabnie. Zdrowie Twojego słuchu przyczynia się do ogólnego samopoczucia i jakości życia. Rozpocznij swoją podróż do lepszego ogólnego stanu zdrowia już dziś.

Podobnie jak wiele innych zaawansowanych technologicznie urządzeń (telewizory, telefony, komputery), aparaty słuchowe doświadczyły wielkiej rewolucji technologicznej w ciągu ostatniej dekady, a zwłaszcza w ciągu ostatnich kilku lat.

Czytaj więcej

Dowiedz się więcej

 • Zaplanuj wizytę

  Umów się na wizytę z protetykiem słuchu.

  Planowanie
 • 50 korzyści z lepszego słyszenia

  Rehabilitacja ubytku słuchu przynosi nieskończone wiele korzyści. W tym bezpłatnym przewodniku wymieniliśmy 50 korzyści dla naszego zdrowia, wynikających z noszenia aparatów słuchowych.

 • Ubytek słuchu odgrywa znaczącą rolę w naszym zdrowiu poznawczym

  Eksperci powiązali nieleczony ubytek słuchu ze zwiększonym ryzykiem zaburzeń poznawczych i demencji.

  Zobacz, dlaczego

Aparaty słuchowe oraz akcesoria bezprzewodowe do aparatów słuchowych są wyrobami medycznymi. Używaj ich zgodnie z instrukcją lub etykietą. Podmiotem prowadzącym reklamę jest Starkey Laboratories Poland sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, a producentem tych urządzeń - Starkey Hearing Technologies z siedzibą w Eden Prairie MN, Stany Zjednoczone.