Ubytek słuchu jest coraz częstrzą przypadłością

Jedna na sześć dorosłych osób (po 18 r.ż.) ma ubytek słuchu.1 Tutaj dowiesz się wszystkiego o ubytku słuchu oraz dowesz się co możesz zrobić, by przeciwdziałać jego dalszemu postępowi.

video-blurb-archelle

Czym jest ubytek słuchu?

Ubytek słuchu polega na zmniejszeniu zdolności słyszenia niektórych dźwięków i dotyka 432 milionów dorosłych osób na całym świecie.2 Ponieważ ubytek słuchu postępuje stopniowo, ważne jest, aby być świadomym jego oznak.

Typy i przyczyny Objawy Zapobieganie
People playing jenga.
Couple hugging.

Sprawdź czy masz ubytek słuchu

Bezpłatny test słuchu online, trwający zaledwie 5 minut, pomoze Ci sprawdzić czy masz objawy ubytku słuchu.

Weź udział w badaniu

Ubytek słuchu wpływa na wszystkie aspekty Twojego życia

Prawidłowe słyszenie odgrywa ważną rolę w naszym życiu, wpływa ono na samopoczucie emocjonalne, zdrowie fizyczne i ogólną jakość życia. Niestety w obecnych czasach miliony ludzi na świecie są nieświadomi negatywnych skutków, wynikających z nierehabilitowanego ubytku słuchu. Są to między innymi: zwiększone ryzyko upadków, depresja, stany lękowe oraz demencja.

Leczenie Uzyskać pomoc Pomóż bliskiej osobie
Ladies going to yoga class.

5 kroków do lepszego słyszenia

Lepszy słuch daje lepsze życie. Nasz przewodnik krok po kroku wskazuje, jak żyć lepiej i zdrowiej dzięki możliwości lepszego słyszenia.

Pobierz bezpłatny przewodnik

Najczęściej zadawane pytania

W większości przypadków problemy ze słuchem zaczynają się stopniowo bez dyskomfortu lub bólu. Co więcej, członkowie rodziny często uczą się przystosowywać się do czyjegoś ubytku słuchu, nawet nie zdając sobie sprawy, że to robią. Oto kilka pytań, które należy zadać sobie, aby ustalić, czy masz ubytek słuchu.

Czytaj więcej

Istnieją trzy rodzaje ubytku słuchu: odbiorczy, przewodzeniowy i mieszany. U większości ludzi słuch zaczyna słabnąć po 30 roku życia. Szacuje się, że wsród osób po 65 roku życia jedna na 3 osoby ma problemy ze słuchem wpływające na ich relacje społeczne.

Czytaj więcej

Istnieje kilka przyczyn. Główne z nich to nadmierny hałas, genetyka, wady wrodzone, infekcje głowy lub ucha, starzenie się i reakcja na leki lub leczenie raka. Każdy rodzaj ubytku słuchu ma różne przyczyny.

Czytaj więcej

Tylko 13 procent lekarzy rutynowo zleca badanie słuchu słuchu. Ponieważ większość osób z ubytkiem słuchu słyszy dobrze w cichym otoczeniu (jak gabinet lekarski), lekarzowi może być bardzo trudno rozpoznać ten problem. Tylko doświadczony protetyk słuchu może profesjonalnie ocenić niedosłuch oraz potrzebę noszenia aparatu słuchowego.

Ubytek słuchu może wystąpić w każdej chwili, w każdym wieku. W rzeczywistości 65 % osób poniżej 65 roku życia ma problemy ze słuchem.  W USA jest 6 milionów osób w wieku 18-44  lat ma ubytek słuchu, a około 1,5 miliona to osoby w wieku szkolnym.

Leczy się tylko przewodzeniowe i mieszane ubytki słuchu. Protetycy słuchu specjalizują się w diagnostyce i doborze odpowiednich aparatów słuchowych dla osób z ubytkiem słuchu. Lekarze Otolaryngolodzy specjalizują się w diagnostyce i leczeniu uszu, nosa, gardła, głowy i szyi.

Czytaj więcej

Noszenie masek ochronnych na twarzy i zachowanie dystansu społecznego zmniejszają słyszalność mowy, a także eliminują bardzo istotną możliwość czytania z ruchu warg, które są kluczem do zrozumienia mowy. Aparaty słuchowe - i funkcje takie jak Tryb Edge i Tryb Maski - pomagają zrównoważyć utratę słyszalności mowy na wiele sposobów i mogą ułatwić słyszenie osób noszących maseczki ochronne.

Aparaty słuchowe oraz akcesoria bezprzewodowe do aparatów słuchowych są wyrobami medycznymi. Używaj ich zgodnie z instrukcją lub etykietą. Podmiotem prowadzącym reklamę jest Starkey Laboratories Poland sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, a producentem tych urządzeń - Starkey Hearing Technologies z siedzibą w Eden Prairie MN, Stany Zjednoczone.