Ubytek słuchu jest coraz częstrzą przypadłością

Co szósta osoba dorosła, cierpi z powodu ubytku słuchu. Tutaj dowiesz się więcej na temat ubytku słuchu oraz w jaki sposób możesz go protezować.

video-blurb-archelle

Czym jest ubytek słuchu?

Ubytek słuchu nazywany inaczej niedosłuchem, jest pogorszeniem możliwości prawidłowego słyszenia przez osobę na niego cierpiącą. W chwili obecnej niedosłuch dotyka ponad 750 milionów dorosłych na całym świecie. Znakomita większość niedosłuchów rozija się w sposób stopniowy, długofalowy i bezbolesny co często jest trudne do zauważenia w jego początkowych fazach.

Typy i przyczyny Objawy Zapobieganie
cta-banner-hearing-loss-what
cta-banner-hearing-loss-find

Sprawdź czy masz ubytek słuchu

Bezpłatny test słuchu online, trwający zaledwie 5 minut, pomoze Ci sprawdzić czy masz objawy ubytku słuchu.

Weź udział w badaniu

Ubytek słuchu wpływa na wszystkie aspekty Twojego życia

Prawidłowe słyszenie odgrywa ważną rolę w naszym życiu, wpływa ono na samopoczucie emocjonalne, zdrowie fizyczne i ogólną jakość życia. Niestety w obecnuych czasach miliony ludzi na świecie są nieświadomi dodatkowych negatywnych skutków, wynikających z nierehabilitowanego ubytku słuchu. Są to między innymi: zwiększone ryzyko upadków, depresja, stany lękowe oraz demencja.

Leczenie Uzyskać pomoc Pomóż bliskiej osobie
cta-banner-hearing-loss-impacts

5 kroków do lepszego słyszenia

Lepszy słuch daje lepsze życie. Nasz przewodnik krok po kroku wskazuje, jak żyć lepiej i zdrowiej dzięki możliwości lepszego słyszenia.

Pobierz bezpłatny przewodnik

Często zadawane pytania

W większości przypadków problemy ze słuchem zaczynają się stopniowo bez dyskomfortu lub bólu. Co więcej, członkowie rodziny często uczą się przystosowywać się do czyjegoś ubytku słuchu, nawet nie zdając sobie sprawy, że to robią. Oto kilka pytań, które należy zadać sobie, aby ustalić, czy masz ubytek słuchu.

Czytaj więcej

Istnieją trzy rodzaje ubytku słuchu, w tym: ubytek słuchu typu zmysłowo-nerwowego, przewodzeniowy ubytek słuchu i mieszany ubytek słuchu. Większość ludzi traci co najmniej pewien stopień słuchu w miarę starzenia się, a do czasu osiągnięcia wieku 65 lat i starszych, jedna na trzy osoby ma pewien rodzaj upośledzenia słuchu.

Czytaj więcej

Istnieje kilka przyczyn. Główne z nich to nadmierny hałas, genetyka, wady wrodzone, infekcje głowy lub ucha, starzenie się i reakcja na leki lub leczenie raka. Każdy rodzaj ubytku słuchu ma różne przyczyny.

Czytaj więcej

Tylko 13 procent lekarzy rutynowo ekran ubytku słuchu. Ponieważ większość osób z upośledzeniem słuchu słyszą dobrze w cichym otoczeniu (jak gabinet lekarski), lekarzowi może być bardzo trudno rozpoznać ten problem. Tylko wyszkolony protezy słuchu może określić powagę twojego problemu ze słuchem, czy możesz skorzystać z aparatu słuchowego i jaki typ byłby dla Ciebie najlepszy.

Ta lista pytań może pomóc w uzyskanie potrzebnych odpowiedzi od specjalisty od słuchu

Ubytek słuchu może wystąpić w każdej chwili, w każdym wieku. W rzeczywistości większość osób z ubytkiem słuchu (65 procent) jest młodsza niż 65 lat! W USA jest 6 milionów osób w wieku 18&44 z ubytkiem słuchu, a około 1,5 miliona to osoby w wieku szkolnym.

Audiologowie specjalizują się w testowaniu, ocenie i leczeniu ubytku słuchu. Dozowniki aparatów słuchowych i specjaliści są przeszkoleni w montażu i dozowaniu aparatów słuchowych. Otolaryngolodzy specjalizują się w diagnostyce i leczeniu uszu, nosa, gardła, głowy i szyi.

Czytaj więcej

Noszenie masek ochronnych na twarzy i zachowanie dystansu społecznego zmniejszają słyszalność mowy, a także eliminują bardzo istotną możliwość czytania z ruchu warg, które są kluczem do zrozumienia mowy. Aparaty słuchowe - i funkcje takie jak Tryb Edge i Tryb Maski - pomagają zrównoważyć utratę słyszalności mowy na wiele sposobów i mogą ułatwić słyszenie osób noszących maseczki ochronne.