Objawy ubytku słuchu

Objawy utraty słuchu są bardziej oczywiste niż myślisz.

Co szósta dorosła osoba ma ubytek słuchu. Oto sposoby, jak rozpoznać, czy Ty lub bliska osoba możecie mieć ubytek słuchu.

Typowe objawy ubytku słuchu

Często prosisz innych, aby powtarzali swoją wypowiedź

Jeśli często powtarzasz słowa "co?" lub "słucham?" lub musisz patrzeć na usta osoby z którą rozmawiasz, aby usłyszeć i zrozumieć co mówi, może to oznaczać, że Twój słuch się pogarsza.

Coraz głośniej oglądasz telewizję lub słuchasz radia

Kiedy głośność telewizora lub radia uniemożliwia Ci prowadzenie rozmowy nadszedł czas, aby wykonac badanie słuchu.

Masz problemy ze zrozumieniem rozmów w głośnych miejscach

Jednym z pierwszych wyzwań z którymi spotykają się osoby z ubytkiem słuchu jest zrozumienie i usłysznie mowy w wypełnionym hałasem miejscu, takim jak restauracja.

Masz trudności z usłyszeniem i zrozumieniem głosów kobiet i dzieci

Ubytek słuchu o wysokiej częstotliwości jest bardzo powszechny - należy więc się spodziewać, że głosy kobiet i dzieci będą trudne do usłyszenia.

Masz wrażenie, że inni mówią bardzo niewyraźnie

Wiele osób, które ma ubytek słuchu, narzeka na to, że inni mówią bardzo niewyraźnie. Jeśli należysz do tej grupy osób powinieneś zbadać swój słuch.

Masz problemy z rozmowami przez telefon

Jeśli ten problem występuje od czasu do czasu, to nie masz się czym martwić. Jeśli jednak każda rozmowa telefoniczna sprawia Ci problem, niezależnie od tego, czy korzystasz z telefonu stacjonarnego, czy komórkowego, może to być objawem utraty słuchu.

Unikasz sytuacji społecznych, które kiedyś były dla Ciebie przyjemne

Osoby, którym angażowanie się w sytuacje społeczne sprawia wiele kłopotów ponieważ , często czują się pominięci w rozmowach lub którzy mają złe doświadczenia próbując usłyszeć coś w głośnej przestrzeni publicznej, często decydują się odrzucać zaproszenia towarzyskie i pozostać samemu w domu.

Doświadczasz szumów usznych

Dzwonienie w uszach często nie jest uważane za objaw utraty słuchu lub uszkodzenia układu słuchowego - a prawda jest taka, że utrata słuchu i szum w uszach bardzo często idą w parze.

Inni poinformowali Cię, że możesz mieć ubytek słuchu

Jeśli więcej niż jeden przyjaciel lub członek rodziny kwestionuje twoją ostrość słuchu, powinieneś udać się do specjalisty w celu wykonania badania.

Dalej: Zapobieganie 

Dlaczego ludzie ignorują ubytek słuchu

Ludzie, którzy leczą ubytek słuchu, często mówią: "Dlaczego tak długo czekałem?". Oto cztery typowe powody:

Jest nierozpoznany

"Nie mam ubytku słuchu" mówią: "po prostu mumble i mówić zbyt cicho."

Łatwo jest skompensować

"Po prostu podkręcę głośność, poproszę innych, aby się powtórzyli, lub uniknę miejsc, w których słyszenie jest problemem."

To jest postrzegane jako nic wielkiego

Wiedzia ludzi nie zna badań łączących ubytek słuchu z upadkami, depresją, izolacją społeczną i demencją.

Uważają, że aparaty słuchowe są bólem

Może się raz na jakiś czas, ale dzisiejsze aparaty słuchowe są inteligentne, wyrafinowane i zaprojektowane do set-and-forget.

Często zadawane pytania

W większości przypadków problemy ze słuchem zaczynają się stopniowo bez dyskomfortu lub bólu. Co więcej, członkowie rodziny często uczą się przystosowywać się do czyjegoś ubytku słuchu, nawet nie zdając sobie sprawy, że to robią. Oto kilka pytań, które należy zadać sobie, aby ustalić, czy masz ubytek słuchu.

Czytaj więcej

Istnieją trzy rodzaje ubytku słuchu, w tym: ubytek słuchu typu zmysłowo-nerwowego, przewodzeniowy ubytek słuchu i mieszany ubytek słuchu. Większość ludzi traci co najmniej pewien stopień słuchu w miarę starzenia się, a do czasu osiągnięcia wieku 65 lat i starszych, jedna na trzy osoby ma pewien rodzaj upośledzenia słuchu.

Czytaj więcej

Ubytek słuchu może wystąpić w każdej chwili, w każdym wieku. W rzeczywistości większość osób z ubytkiem słuchu (65 procent) jest młodsza niż 65 lat! W USA jest 6 milionów osób w wieku 18&44 z ubytkiem słuchu, a około 1,5 miliona to osoby w wieku szkolnym.

Tylko 13 procent lekarzy rutynowo ekran ubytku słuchu. Ponieważ większość osób z upośledzeniem słuchu słyszą dobrze w cichym otoczeniu (jak gabinet lekarski), lekarzowi może być bardzo trudno rozpoznać ten problem. Tylko wyszkolony protezy słuchu może określić powagę twojego problemu ze słuchem, czy możesz skorzystać z aparatu słuchowego i jaki typ byłby dla Ciebie najlepszy.

Ta lista pytań może pomóc w uzyskanie potrzebnych odpowiedzi od specjalisty od słuchu

Należy umówić się na spotkanie z protestkiem słuchu, takim jak audiolog, specjalista od aparatów słuchowych lub ent, aby uzyskać ocenę, konsultację i badanie słuchu. Wielu protezów słuchu oferuje tę ocenę bezpłatnie.

Czytaj więcej

Dowiedz się więcej

6-steps-to-better-hearing
Pięć kroków do lepszego słyszenia

Nasz bezpłatny przewodnik przeprowadzi Cię przez to, co powinieneś zrobić, jeśli masz ubytek słuchu.

Pobierz go
signs-of-hearing-loss
Objawy utraty słuchu

Często brakuje wczesnego ostrzegania o ubytku słuchu. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę.

Obejrzyj film

hearing doctor appointment
Zaplanuj wizytę

Umów się na wizytę z protetykiem słuchu.

Planowanie