Objawy ubytku słuchu

Objawy utraty słuchu są bardziej oczywiste niż myślisz.

Jedna na sześć dorosłych osób (po 18 r.ż.) ma ubytek słuchu.1 Oto sposoby na to, jak rozpoznać, czy Ty lub ktoś, kogo kochasz, może mieć ubytek słuchu.

Typowe objawy ubytku słuchu

Często prosisz innych, aby powtarzali swoją wypowiedź

Jeśli często powtarzasz słowa "co?" lub "słucham?" lub musisz patrzeć na usta osoby z którą rozmawiasz, aby usłyszeć i zrozumieć co mówi, może to oznaczać, że Twój słuch się pogarsza.

Coraz głośniej oglądasz telewizję lub słuchasz radia

Kiedy głośność telewizora lub radia uniemożliwia Ci prowadzenie rozmowy nadszedł czas, aby wykonac badanie słuchu.

Masz problemy ze zrozumieniem rozmów w głośnych miejscach

Jednym z pierwszych wyzwań z którymi spotykają się osoby z ubytkiem słuchu jest zrozumienie i usłysznie mowy w wypełnionym hałasem miejscu, takim jak restauracja.

Masz trudności z usłyszeniem i zrozumieniem głosów kobiet i dzieci

Ubytek słuchu o wysokiej częstotliwości jest bardzo powszechny - należy więc się spodziewać, że głosy kobiet i dzieci będą trudne do usłyszenia.

Masz wrażenie, że inni mówią bardzo niewyraźnie

Wiele osób, które ma ubytek słuchu, narzeka na to, że inni mówią bardzo niewyraźnie. Jeśli należysz do tej grupy osób powinieneś zbadać swój słuch.

Masz problemy z rozmowami przez telefon

Jeśli ten problem występuje od czasu do czasu, to nie masz się czym martwić. Jeśli jednak każda rozmowa telefoniczna sprawia Ci problem, niezależnie od tego, czy korzystasz z telefonu stacjonarnego, czy komórkowego, może to być objawem utraty słuchu.

Unikasz sytuacji społecznych, które kiedyś były dla Ciebie przyjemne

Osoby, którym angażowanie się w sytuacje społeczne sprawia wiele kłopotów ponieważ , często czują się pominięci w rozmowach lub którzy mają złe doświadczenia próbując usłyszeć coś w głośnej przestrzeni publicznej, często decydują się odrzucać zaproszenia towarzyskie i pozostać samemu w domu.

Doświadczasz szumów usznych

Dzwonienie w uszach często nie jest uważane za objaw utraty słuchu lub uszkodzenia układu słuchowego - a prawda jest taka, że utrata słuchu i szum w uszach bardzo często idą w parze.

Inni poinformowali Cię, że możesz mieć ubytek słuchu

Jeśli więcej niż jeden przyjaciel lub członek rodziny kwestionuje twoją ostrość słuchu, powinieneś udać się do specjalisty w celu wykonania badania.

Dalej: Zapobieganie 

Dlaczego ludzie ignorują ubytek słuchu

Ludzie, którzy leczą ubytek słuchu, często mówią: “Dlaczego tak długo czekałem?”. Oto cztery typowe powody:

Jest bagatelizowany

“Nie mam ubytku słuchu” “Ludzie mówią niewyraźnie i mamproczą pod nosem”

Wyparcie

“Po prostu zrobię głośniej TV, poproszę innych o powtórzenie lub udam, że rozumiem.”

Brak świadomości

Powszechnie nie łączy sie ubytku słuchu z szumami usznymi, depresią i demencją. Aktualne badania potwierdzają twierdzenie, że jest to ściśle związane ze stanem narządu słuchu.

Uważają, że aparaty słuchowe generują nieprzyjemnie dźwięki

Dzisiejsze aparaty słuchowe są cudem techniki, zaprojektowane przy użyciu sztucznej inteligencji. Wzmacniają ciche dźwięki, redukują hałasy oraz nieprzyjemnie dźwięki które przez pacjentów mogą być postrzegane jako nieprzyjemne.

Najczęściej zadawane pytania

W większości przypadków problemy ze słuchem zaczynają się stopniowo bez dyskomfortu lub bólu. Co więcej, członkowie rodziny często uczą się przystosowywać się do czyjegoś ubytku słuchu, nawet nie zdając sobie sprawy, że to robią. Oto kilka pytań, które należy zadać sobie, aby ustalić, czy masz ubytek słuchu.

Czytaj więcej

Istnieją trzy rodzaje ubytku słuchu: odbiorczy, przewodzeniowy i mieszany. U większości ludzi słuch zaczyna słabnąć po 30 roku życia. Szacuje się, że wsród osób po 65 roku życia jedna na 3 osoby ma problemy ze słuchem wpływające na ich relacje społeczne.

Czytaj więcej

Ubytek słuchu może wystąpić w każdej chwili, w każdym wieku. W rzeczywistości 65 % osób poniżej 65 roku życia ma problemy ze słuchem.  W USA jest 6 milionów osób w wieku 18-44  lat ma ubytek słuchu, a około 1,5 miliona to osoby w wieku szkolnym.

Tylko 13 procent lekarzy rutynowo zleca badanie słuchu słuchu. Ponieważ większość osób z ubytkiem słuchu słyszy dobrze w cichym otoczeniu (jak gabinet lekarski), lekarzowi może być bardzo trudno rozpoznać ten problem. Tylko doświadczony protetyk słuchu może profesjonalnie ocenić niedosłuch oraz potrzebę noszenia aparatu słuchowego.

Należy umówić się na spotkanie z protetykiem  słuchu lub z lekarzem laryngologiem,aby uzyskać ocenę, konsultację i badanie słuchu.

Czytaj więcej

Dowiedz się więcej

 • Pięć kroków do lepszego słyszenia

  Nasz bezpłatny przewodnik przeprowadzi Cię przez to, co powinieneś zrobić, jeśli masz ubytek słuchu.

 • Sprawdź swój słuch

  Zastanawiasz się, czy masz ubytek słuchu? Nasz bezpłatny test słuchu online trwa zaledwie 5 minut.

  Spróbuj
 • Zaplanuj wizytę

  Umów się na wizytę z protetykiem słuchu.

  Planowanie

Aparaty słuchowe oraz akcesoria bezprzewodowe do aparatów słuchowych są wyrobami medycznymi. Używaj ich zgodnie z instrukcją lub etykietą. Podmiotem prowadzącym reklamę jest Starkey Laboratories Poland sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, a producentem tych urządzeń - Starkey Hearing Technologies z siedzibą w Eden Prairie MN, Stany Zjednoczone.