Aparaty słuchowe

Czy aparaty słuchowe
mogą być dyskretne?

Czy będę się wyrózniać nosząc aparaty słuchowe?

Podobnie jak inne nowoczesne urządzenia, aparaty słuchowe przeszły ogromną transformację w ciągu ostatnich kilku lat, zarówno pod względem wyglądu, jak i funkcjonalności.

Najważniejszymi zmianami jest przede wszystkim rozmiar - praktycznie niewidoczne dla oczu aparaty słuchowe, które umieszcza się głęboko w przewodzie słuchowym lub funkcja łączności bezprzewodowej pozwalająca na bezpośrednią transmisję sygnału audio z odbiornika telewizyjnego, radia czy telefonu. Obecnie aparaty słuchowe zapewniają lepszą jakość dźwięku, są wygodniejsze i wyposażone w szereg udogodnień, ale to co najważniejsze dla wielu użytkowników - są dyskretne.

Jeśli masz wątpliwości i martwisz się o poczucie własnego komfortu, pamietaj że nie jesteś sam. Istnieje wiele mitów wokół aparatów słuchowych, ale należy pamiętać, że w większości przypadków są to tylko mity – więc nie pozwól im uniemożliwić Tobie lub bliskiej osobie życia w pełni z lepszym słuchem.

Poniżej przedstawiamy kilka powszechnych mitów i faktów na temat noszenia aparatów słuchowych.

"Słyszałem, że aparaty słuchowe są bardziej problematyczne, niż są tego warte."

FAŁSZ: Każdy jest inny i ma indywidulane potrzeby. Osoba od której usłyszałeś taką opinie, może nie być zadowolona z oczekiwanych wyników, ale to nie znaczy, że nie ma dobrego rozwiązania dla Ciebie. Dzięki dzisiejszym zaawansowanym technologiom wiele wątpliwości dotyczących wydajności, komfortu, funkcjonalności czy rozmiarów aparatów słuchowych zostało całkowicie rozwiązanych.

"Aparaty słuchowe są za drogie."

FAŁSZ: Prawdą jest, że aparaty słuchowe są dużą inwestycją, a ograniczenia finansowe mogą być barierą przy pierwszej decyzji o ich zakupie. Ale biorąc pod uwagę takie fakty jak: poprawa jakości życia, wydajności, zwiekszenia potencjału zarobkowego, a także możliwości dodatkowych dofinansowań do zakupu ( NFZ, PFRON itd.) powinny rozwiać wszelkie wątpliwości. Ceny urządzeń wspomagających słyszenie różnią się w zależności od modelu, stylu, funkcjonalności oraz technologii, dlatego przed podjęciem decyzji o zakupie warto omówić wszystkie dostępne opcje z protetykiem słuchu.

"Są trudne w użyciu"

FAŁSZ: Nowoczesne aparaty słuchowe są dużo bardziej zaawansowane niż kiedykolwiek wcześniej, ale jednocześnie dzięki postępowi technologii w rzeczywistości są dużo łatwiejsze w użyciu. Protetyk słuchu może zaprogramować urządzenia zgodnie z preferencjami słuchowymi użytkownika dla różnych środowisk akustycznych, a aparty słuchowe będa się automatycznie dostosowywać - bez koniecznosci ręcznej zmiany ustawień.

Dodatkowo, dzięki łączności bezprzewodowej, użytkownicy aparatów słuchowych mogą z łatwościa zmieniać ustawienia, programy i głośność urządzeń za pomocą bezprzewodowych akcesoriów.

"Hałas w tle jest zbyt głośny."

FAŁSZ: Wzmocniony szum tła jest jednym z głównych zarzutów zgłaszanych przez użytkowników aparatów słuchowych. To dlatego, że stare - analogowe aparaty słuchowe wzmacniały wszystkie dźwięki jednakowo, co sprawiało, że szumy tła były nieprzyjemnie głośne. Jednak najnowsza technologia dzięki wykorzystaniu specjalnych algorytmów, mikrofonów kierunkowych, czy funkcji redukcji szumów zaprojektowana została właśnie w celu odróżnienia mowy od hałasu, oraz aby wzmocniać jedynie te dźwięki, które chcesz usłyszeć, jednocześnie eliminująć lub zmniejszając głośność szumów tła.

"W moim aparacie słuchowym słysze irytujące gwizdy."

FAŁSZ: Jednym z zarzutów zgłaszanych przez użytkowników aparatów słuchowych jest nieprzyjemne w odczuciach użytkowników - sprzężenie zwrotne. Słyszalny gwizd lub świst pojawia się w momencie gdy dźwięk, który został wzmocniony przez aparat, ponownie trafił do mikrofonu i został wzmocniony jeszcze raz.

Sprzężenie aparatu słuchowego może wystąpić:

  • przy niedokładnie dopasowanej, zbyt luźnej wkładce usznej,
  • przy uszkodzonej obudowie aparatu,
  • przy pękniętym wężyku (w przypadku aparatów zausznych BTE/RIC)

Większość nowoczesnych aparatów słuchowych wyposażonych jest w zaawansowaną funkcję redukcji sprzężeń zwrotnych, które skutecznie eliminują lub zmniejszają prawdopodobieństwo wystąpienia nieprzyjemnych dla ucha dźwięków.

"Mój słuch nie jest taki zły."

FAŁSZ: Ponieważ utrata słuchu często postępuje stopniowo, wiele osób nawet nie zauważa, że problem postepuje i staje się coraz bardziej poważny. Natomiast jeśli ciągle prosisz rozmówców, aby powtarzali swoje wypowiedzi, masz problemy ze zrozumieniem mowy lub nieustannie zwiększasz głośność telewizora to nadszedł czas, aby skontaktować się z protetykiem słcuhu. Wiele przykładów wskazuje na to, że wczesna interwencja jest najskuteczniejsza. Jeśli będziesz zwlekać zbyt długo z podjęciem działania, Twój mózg może zacząć tracić zdolność rozpoznawania i przetwarzania mowy. Przeczytaj więcej o relacji między ubytkiem słuchu a spadkiem zdolności poznawczych.

"Nie jestem gotowy, aby wyglądać staro."

FAŁSZ: W przeszłości noszenie aparatów słuchowych mogło być faktycznie odbierane jako przyznanie się do starości i była to sytuacja, którą wielu osobom trudno było zaakceptować. Na przestrzeni lat postrzeganie to całe szczeście uległo zmianie, między innymi dlatego, że coraz wiecej młodszych osób zwraca uwagę na ten problem i nie chce dopuścić, aby ubytek słuchu miał zły wpływ na ich życie. Dodatkowo technologia oraz wygląd aparatów słuchowych przeszły całkowitą transformacje zmieniając się z urządzeń służących tylko to poprawy słyszenia w wielofunkcyjne "komputery" wyposażone w sztuczną inteligencję, które mogą bezprzewodowo strumieniować dźwięki z ulubionych urządzeń audio, automatycznie dostosowywać swoje ustawienia do zmieniającego się środowiska akustycznego, monitorować aktywność, przypominać o zaplanowanych zadaniach, tłumaczyć jezyki obce i wiele, wiele wiecej.

Dowiedz się więcej

  • Sprawdź swój słuch

    Zastanawiasz się, czy masz ubytek słuchu? Nasz bezpłatny test słuchu online trwa zaledwie 5 minut.

    Spróbuj
  • Wyszukiwarka aparatów słuchowych

    Znajdź aparat słuchowy, który jest odpowiedni dla Ciebie.

    Rozpocząć
  • Zaplanuj wizytę

    Umów się na wizytę z protetykiem słuchu.

    Planowanie

Aparaty słuchowe oraz akcesoria bezprzewodowe do aparatów słuchowych są wyrobami medycznymi. Używaj ich zgodnie z instrukcją lub etykietą. Podmiotem prowadzącym reklamę jest Starkey Laboratories Poland sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, a producentem tych urządzeń - Starkey Hearing Technologies z siedzibą w Eden Prairie MN, Stany Zjednoczone.