Ubytek słuchu

Czy aparat słuchowy przywróci mi słuch?

Czy aparaty słuchowe mogą wyleczyć ubytek słuchu?

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) ponad 5 procent populacji czyli około 466 milionów ludzi ma problemy ze słuchem, z czego 34 miliony to dzieci. Dobra wiadomość jest taka, że istnieje wiele skutecznych sposobów rehabilitacji ubytku słuchu.

Należy pamiętać, że noszenie aparatów słuchowych nie wyleczy niedosłuchu, ale może pomóc słyszeć o wiele lepiej.

Proces słyszenia i rozumienia mowy jest zjawiskiem bardzo złożonym. Na jego jakość wpływa nie tylko prawidłowo działający mechanizm przewodzenia i odbierania dźwięku, ale również szereg procesów kojarzeniowych i wspomagających, wynikających ze stopnia rozwoju centralnego układu nerwowego.

Kiedy po raz pierwszy zakładasz aparaty słuchowe, mózg nagle zaczyna rejestrować dawno utracone dźwięki. Dostosowanie się do ich ponownego wzmocnienia wymaga czasu, wytrzymałości i cierpliwości. Gdy Ty będziesz na nowo poznawać różne bodźce akustyczne występujące w otoczeniu, ośrodki mózgu odpowiedzialne za przetwarzanie dźwięków będą musiały przyzwyczaić się nie tylko do tego, że z aparatem słuchowym wszystko brzmi inaczej, ale też do tego, że znów muszą filtrować nowe dźwięki. Daj sobie czas i nie poddawaj się.

Pamiętaj, że aparaty słuchowe nie "leczą" ubytku słuchu - tak jak okulary nie "leczą" krótkowzroczności lub dalekowzroczności. Są to narzędzia, które pomogą Ci poradzić sobie z problemem i znacząco przyczynią się do poprawy jakości Twojego życia.

Dowiedz się więcej

  • Sprawdź swój słuch

    Zastanawiasz się, czy masz ubytek słuchu? Nasz bezpłatny test słuchu online trwa zaledwie 5 minut.

    Spróbuj
  • Wyszukiwarka aparatów słuchowych

    Znajdź aparat słuchowy, który jest odpowiedni dla Ciebie.

    Rozpocząć
  • Zaplanuj wizytę

    Umów się na wizytę z protetykiem słuchu.

    Planowanie

Aparaty słuchowe oraz akcesoria bezprzewodowe do aparatów słuchowych są wyrobami medycznymi. Używaj ich zgodnie z instrukcją lub etykietą. Podmiotem prowadzącym reklamę jest Starkey Laboratories Poland sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, a producentem tych urządzeń - Starkey Hearing Technologies z siedzibą w Eden Prairie MN, Stany Zjednoczone.