Ubytek słuchu

Do kogo
zwrócić się o pomoc?

Jeśli mam ubytek słuchu, do kogo powinieniem umówić się na wizytę?

Jeśli podejrzewasz, że Ty lub ktoś, kogo znasz, może mieć ubytek słuchu, ważne jest, abyście jak najszybciej skonsultowali się ze specjalistą, aby dowiedzieć się więcej o swoim stanie i możliwościach leczenia/rehabilitacji.

W Polsce istnieją 2 kategorie specjalistów zajmujących się diagnozowaniem oraz leczeniem zaburzeń słuchu:

Otolaryngolodzy (Laryngolodzy) specjalizują się w diagnostyce i leczeniu zaburzeń ucha, nosa, gardła, głowy i szyi. Do laryngologa można się udać również, jeśli mamy problemy z narządami zmysłów: węchu, smaku, równowagi i słuchu. Dodatkowo lekarz laryngolog jest uprawniony do wydania zlecenia na zaopatrzenie w aparaty słuchowe, jeśli pacjent chce skorzystać z dofinansowania z NFZ.

Lekarz laryngolog może zdiagnozować ubytek słuchu, ale dopasowaniem aparatu słuchowego i poźniejszą opieką nad pacjentem zajmuje się protetyk słuchu.

Protetyk słuchu, to specjalista, który zajmuje się wykonywaniem badań słuchu, zarówno u dzieci i dorosłych oraz analizą wyników. Na ich podstawie dobiera i dopasowuje odpowiedni aparat słuchowy, a następnie sprawuje opiekę audio protetyczną nad pacjentem i jego rodziną. Zajmuje się także wykonywaniem odlewów ucha i wielu przypadkach produkcją wkładek usznych. Konsultacja z protetykiem powinna być działaniem profilaktycznym, ponieważ im wcześniej wykryje problem, tym szybciej będzie mógł udzielić pomocy. Protetyk słuchu dostarczy również szereg wskazówek dotyczących pielęgnacji i konserwacji aparatów słuchowych oraz usług serwisowych w przypadku wystąpienia jakichkolwiek problemów z urządzeniem.

Dowiedz się więcej

 • Dowiedz się więcej o ubytku słuchu

  Poznaj fakty dotyczące przyczyn utraty słuchu, leczenia i innych informacji.

  Zobacz więcej
 • Sprawdź swój słuch

  Zastanawiasz się, czy masz ubytek słuchu? Nasz bezpłatny test słuchu online trwa zaledwie 5 minut.

  Spróbuj
 • Zaplanuj wizytę

  Umów się na wizytę z protetykiem słuchu.

  Planowanie

Aparaty słuchowe oraz akcesoria bezprzewodowe do aparatów słuchowych są wyrobami medycznymi. Używaj ich zgodnie z instrukcją lub etykietą. Podmiotem prowadzącym reklamę jest Starkey Laboratories Poland sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, a producentem tych urządzeń - Starkey Hearing Technologies z siedzibą w Eden Prairie MN, Stany Zjednoczone.