Szumy uszne

Objawy i przyczyny

Jakie są objawy szumów w usznych?

Objawy szumó usznych (tinnitus) są bardzo indywidualne i zróżnicowane. Najbardziej powszechnie, to słyszenie długotrwałego dźwięku w uchu. Większość opisuje go jako "dzwonienie w uszach", choć inni opisują go jako syczenie, brzęczenie, gwizdy, ryk lub ćwierkanie.

U niektórych szum w uszach występuje tymczasowo i jest określany jako "nie taki zły", dodatkowo jest on zauważalny głównie wtedy, gdy ich otoczenie jest ciche i spokojne. Dla innych, hałas jest ciężki i stały — praktycznie niemożliwy do zignorowania. W takich przypadkach szumy uszne bardzo wpływających na jakość życia osób cierpiących z ich powodwu.

Do 90% osób
Osób z szumami usznymi,
cierpi równiez na uraz
akustyczny spowodowany
hałasem.

Co powoduje szumy w uszne?

Naukowcy i eksperci w dziedzinie zdrowia nie znają dokładnej fizycznej przyczyny szumów usznych. Niemniej jednak znane jest kilka czynników mogących je poglębić lub do nich doprowadzić, w tym:

  • Hałas i ubytek słuchu – Narażenie na hałas jest najczęstszą przyczyną szumów usznych. Ekspozycja na hałas może nieodwracalnie uszkodzić komurki słuchowe (żesate) w ślimaku, powodując szumy uszne oraz trwały ubytek słuchu.
  • Wiek – Z wiekiem te same komórki stopniowo obumierają, co może prowadzić do szumów usznych i/lub utraty słuchu.
  • Leki ototoksyczne – Niektóre leki na receptę, takie jak antybiotyki, leki przeciwzapalne i przeciwdepresyjne są szkodliwe dla ucha wewnętrznego, a także włókien nerwowych łączących ślimak z mózgiem.
  • Choroby uszu – Wiadomo, że choroby, takie jak Otoskleroza i Ménière, powodują szumy uszne.
  • Ogólna kondycja – Szum w uszach może być również objawem pozostałych warunków zdrowotnych, takich jak choroby układu krążenia, nadciśnienie, stres i urazy głowy.

Dalej: Rozpocznij badanie szumów usznych

Dowiedz się więcej

tinnitus-relax-app
Uzyskaj ulgę w szumach usznych

Relax to aplikacja szum w uszach, która zawiera 12 różnych dźwięków ulgi mające na celu zmniejszenie ...

Pobierz teraz
tinnitus-test
Zrozumieć szum w uszach

Weź nasz szybki i darmowy test szumów usznych, aby lepiej zrozumieć swoje szumy w uszach.

Weź udział w teście
download-the-tinnitus-brochure
Broszura na temat dostępnej technologii

Pobierz naszą bezpłatną broszurę na temat naszych produktów wyposażonych w rozwiązania dedykowane do terapii szumów usznych.

Pobierz broszurę