Szumy uszne

Objawy i przyczyny

Jakie są objawy szumów w usznych?

Objawy szumów usznych (tinnitus) są bardzo indywidualne i zróżnicowane. Najbardziej powszechnie, to słyszenie długotrwałego dźwięku w uchu. Większość opisuje go jako "dzwonienie w uszach", choć inni opisują go jako syczenie, brzęczenie, gwizdy, ryk lub ćwierkanie.

U niektórych szum w uszach występuje tymczasowo i jest określany jako "nie taki zły", dodatkowo jest on zauważalny głównie wtedy, gdy ich otoczenie jest ciche i spokojne. Dla innych, hałas jest ciężki i stały — praktycznie niemożliwy do zignorowania. W takich przypadkach szumy uszne bardzo wpływających na jakość życia osób cierpiących z ich powodu.

Do 90%
Osób z szumami usznymi,
cierpi również na uraz
akustyczny spowodowany
hałasem.

Jakie są przyczyny szumów usznych?

Na chwilę obecną nie są znane dokładne przyczyny pojawienia się szumów usznych. Niemniej jednak jest kilka czynników mających związek z ich powstaniem:

 • Hałas i ubytek słuchu – Narażenie na hałas jest najczęstszą przyczyną szumów usznych. Ekspozycja na hałas może nieodwracalnie uszkodzić komórki słuchowe (rzęsate) w ślimaku, powodując szumy uszne oraz trwały ubytek słuchu.
 • Wiek – Z wiekiem te same komórki stopniowo obumierają, co może prowadzić do szumów usznych i/lub utraty słuchu.
 • Leki ototoksyczne – Niektóre leki na receptę, takie jak antybiotyki, leki przeciwzapalne i przeciwdepresyjne są szkodliwe dla ucha wewnętrznego, a także włókien nerwowych łączących ślimak z mózgiem.
 • Choroby uszu – Wiadomo, że choroby, takie jak Otoskleroza i Ménière, powodują szumy uszne.
 • Ogólna kondycja – Szum w uszach może być również objawem pozostałych warunków zdrowotnych, takich jak choroby układu krążenia, nadciśnienie, stres i urazy głowy.

Dalej: Rozpocznij badanie szumów usznych

Dowiedz się więcej

 • Uzyskaj ulgę w szumach usznych

  Relax to aplikacja szum w uszach, która zawiera 12 różnych dźwięków ulgi mające na celu zmniejszenie ...

  Pobierz teraz
 • Zaakceptuj szum w uszach

  Weź nasz szybki i darmowy test szumów usznych, aby dowiedzieć się więcej o szumach usznych.

  Weź udział w teście
 • Mam szum uszny, co mam zrobić?

  Dr Archelle Georgiou oferuje porady dla osób, cierpią z powodu szumów usznych.

Aparaty słuchowe oraz akcesoria bezprzewodowe do aparatów słuchowych są wyrobami medycznymi. Używaj ich zgodnie z instrukcją lub etykietą. Podmiotem prowadzącym reklamę jest Starkey Laboratories Poland sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, a producentem tych urządzeń - Starkey Hearing Technologies z siedzibą w Eden Prairie MN, Stany Zjednoczone.