Ubytek słuchu

Czy mogę zapobiec
ubytkowi słuchu?

Jak zapobiec ubytkowi słuchu?

Drugą z najczęściej występujących przyczyn utraty słuchu jest powtarzająca się ekspozycja na hałas. Najważniejsze jest to, że urazowi akustycznemu można zapobiec stosując odpowiednią profilaktykę.

Jeśli zbyt długo będziemy narażeni na głośne dźwięki, komórki słuchowe (rzęsate) w uchu wewnętrznym zostaną uszkodzone i umrą. Im mniej sprawnych komórek, tym słuch będzie gorszy. Dlatego ważne jest, aby przedstawiciele zawodów narażonych na nadmierną ekspozycje na głośne dźwięki, np. żołnierze, myśliwi, muzycy, pracownicy fabryk, robotnicy budowlani w odpowiedni sposób zbadli o swój słuch stosując specjalne ochronniki. Należy pamiętać, że uszkodzenie słuchu może zostać spowodowane także słuchaniem głośnej muzyki podczas koncertów na żywo oraz przez słuchawki.

Istnieją trzy kluczowe czynniki mające wpływ na szkodzenie słuchu spowodowane hałasem: poziom natężenia (db) powyżej 85, bliskość głośnych dźwięków i/lub czas trwania ekspozycji. Im głośniejszy dźwięk, tym mniej czasu potrzeba, aby doszło do uszkodzenia słuchu. Dodatkowo odległość od źródła dźwięku ma wpływ na czas i wielkość uszkodzenia.

Dowiedz się więcej

  • Zaplanuj wizytę

    Umów się na wizytę z protetykiem słuchu.

    Planowanie
  • Dowiedz się więcej o ubytku słuchu

    Poznaj fakty dotyczące przyczyn utraty słuchu, leczenia i innych informacji.

    Zobacz więcej
  • Sprawdź swój słuch

    Zastanawiasz się, czy masz ubytek słuchu? Nasz bezpłatny test słuchu online trwa zaledwie 5 minut.

    Spróbuj

Aparaty słuchowe oraz akcesoria bezprzewodowe do aparatów słuchowych są wyrobami medycznymi. Używaj ich zgodnie z instrukcją lub etykietą. Podmiotem prowadzącym reklamę jest Starkey Laboratories Poland sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, a producentem tych urządzeń - Starkey Hearing Technologies z siedzibą w Eden Prairie MN, Stany Zjednoczone.