Ubytek słuchu
Jak mogę pomóc małżonkowi, który ma ubytek słuchu?
Mój małżonek ma ubytek słuchu - co mogę zrobić, aby pomóc?
Pamietaj, że stosując krótkoterminowe rozwiązania, takie jak: głośniejsze mówienie, opuszczanie pokoju, gdy telewizor jest włączony, lub ciągłe powtarzanie, nie pomagasz bliskiej osobie. I chociaż objawy postępującego niedosłuchu dla otoczenia mogą być wyraźne i nie pozostawiające wątpliwości, Twój małżonek może nie zdawać sobie z nich sprawy lub nie chce przyjąć ich do wiadomości. Przygotuj się do rozmowy z małżonkiem, aby ułatwić płynny przebieg tego procesu:
Krok 1: Rozpocznij rozmowę
Użycie zwrotu "Zauważyłem(am) ostatnio..." to bardzo dobry początek rozmowy. Podaj prawdziwe przykłady, które wskazują na problem ze słyszeniem: na przykład wyjaśnij, że zauważyłeś(aś), że wnuki nie chcą już grać w gry z babcią lub dziadkiem, ponieważ są sfrustrowani, że ich nie słyszą i cały czas proszą o powtórzenie wypowiedzi.
Albo, że zauważyłeś(aś) , że nie rozmawia już przez telefon tak często jak kiedyś, mimo iż zawsze sprawiało jej/jemu to tyle radosci. Zasugeruj, że martwisz się, że zostanie wycofany(a) lub odizolowany(a) od przyjaciół i rodziny jeśli nie pozwoli sobie pomóc.
Krok 2: Zaproponuj wykonanie testu słuchu online.
PPo pierwszej rozmowie Twój małżonek może nadal wahać się przed pierwszą wizytą u protetyka słuchu. Na sam początek, w trakcie oswajania się z tą decyzją, zaproponuj wykonanie testu słuchu online. Jest to proste i bezpłatne narzędzie, które umożlwia wykonanie "badania" w zaciszu własnego domu.
Odwiedźcie symulator badania słuchu online na naszej stronie internetowej i niech Twój małżonek odpowie na kilka krótkich pytań, a następnie wysłucha serii tonów. Zajmie Wam to kilka minut. Test słuchu wskaże, jak słyszy, na podstawie testów tonalnych i pytań dotyczących codziennych sytuacji.
Pamietaj, że test słuchu online można wykonać, aby uzyskać ogólne pojęcie o tym, jak się słyszy. To bardzo dobra opcja na początek. Należy jednak pamiętać, że wyniki testów słuchu online nie bardzo dokładne, ponieważ idealna kalibracja domowego sprzętu jest praktycznie niemożliwa. Najbardziej wiarygodne wyniki uzyskasz po wizycie w profesjonalnym gabinecie badań słuchu.
Krok 3: Umów się na spotkanie z protetykiem słuchu
Ubytek słuchu może negatywnie wpłynąć na zdolność człowieka do uczenia się, relacje towarzyskie oraz ogólne zadowolenie z życia. Może mieć również wpływ na bezpieczeństwo osobiste, na przykład gdy ważne połączenia telefoniczne lub alarmy nie są słyszalne.
Pomóż ukochanej osobie umówić się na spotkanie z protetykiem słuchu w celu uzyskania specjalistycznej diagnozy. Zaproponuj, wspólną wizytę i pomoc podczas podejmowania decyzji. Bądz wspierający(a) i wyrozumiały(a) .
Na spotkaniu możesz zadawać dodatkowe pytania dotyczące dostępnych opcji przy wyborze aparatu słuchowego.
Pamiętaj, ubytek słuchu niustannie postępuje, a opóźnienie rehabilitacji tylko zwiększa jego negatywne skutki. Oferując wsparcie i pomagając współmałżonkowi znaleźć odpowiednie rozwiązanie tego problemu, nie tylko pomożesz jemu/jej lepiej słyszeć, ale także pomożesz lepiej żyć.
Dowiedz się więcej
-
Rozmowa z ukochaną osobą o ubytku słuchu
Często osoby z ubytkiem słuchu są ostatnimi, które to potwierdzają. Dowiedz się, dlaczego ważne jest, aby opowiadać się za lepszym słyszeniem.
-
Sprawdź swój słuch
Zastanawiasz się, czy masz ubytek słuchu? Nasz bezpłatny test słuchu online trwa zaledwie 5 minut.
Spróbuj