Ubytek słuchu

Czy trudno jest przyzwyczaić się do aparatu słuchowego?

Jak długi jest okres przywyczajenia się do aparatów słuchowych?

Standardowy okres przywyczajenia się do aparatów słuchowych oraz uzyskania największych korzyści wynikających z ich użytkowania, może potrwać do czterech miesięcy. Od samego początku zauważysz niewielkie zmiany, na tym etapie bardzo istotna jest cierpliwość. Jeśli masz jakiekolwiek pytania lub wątpliwości dotyczące swoich postępów, skontaktuj się ze swoim protetykiem słuchu, aby zyskać pomoc. Aparaty słuchowe częśto muszą być dopasowywane kilka razy w okresie przywyczajnia - jest to bardzo istotny proces, dlatego pamiętaj aby konsultować swoje odczucia i spostrzeżenia.

Bądź realistyczny

Pamiętaj, że Twój ubytek słuchu postępował przez lata w sposób stopniowy. Proces tracenia zdolności słyszenia niektórych dźwięków z spektrum mowy jaki dźwięków otoczenia, często postępuje powoli i jest trudny do zauważenia.

Praktyka

Kiedy zaczniesz nosić aparaty słuchowe, dźwięki niesłyszalne do tej pory zostaną przywrócone. Twój mózg będzie potrzebował praktyki i reedukacji, aby na nowo skupić się na tych dźwiękach i odpowiednio je filtrować. Niektóre dwięki mogą Cię zaskakiwać na początku, lub wydawać się nienaturalne. Pamiętaj, że Twój mózg ponownie przywyczai się do tych dźwięków po pewnym czasie.

Bądź cierpiwy

Przywyczajenie się do aparatów słuchowych wymaga czasu. Podczas początkowego okresu używania aparatów słuchowych skoncentruj się na zdobywaniu nowych doświadczeń, dotyczących rozpoznawania kierunków z których dochodzi dźwięk oraz które ustawienia aparatów słuchowych odpowiadają Ci najbardziej w różnych sytuacjach akustycznych.

Odpoczynek

W początkowym okresie, zbyt długie korzystanie z aparatów słuchowych może być męczące. Możemy porównać tą sytuację do treningu dawno nie trenowanych mięśni. Korzyści z tego wynikające będą bardzo duże, tak jak w przypadku treningu, ale przeprowadzić go trzeba w odpowiedni i mądry sposób. Proces ten wymaga czasu, zaangażowania, edukacji, cierpliwości oraz odpowiedniego podejścia i odpoczynku.


Pięć kroków do "usłyszenia sukcesu"

Poniższe kroki, zostały wykorzystanie przez tysiące użytkowników aparatów słuchowych, w celu osiągnięcia lepszej jakości słyszenia:

 1. Akceptacja
  Co zaskakujące, pierwszy krok rozpoczyna się jeszcze przed zakupem aparatu słuchowego. Dzięki zaakceptowaniu swojego ubytku słuchu, będziesz gotowy do zapewnienia sobie niezbędnej pomocy prowadzącej CIę w kierunku lepszego słuchu.
 2. Pozytywne podejście
  Krok drugi polega na dokonaniu osobistego wyboru, dotyczącego pozytywnego nastawienia. Sam zakup aparatów słuchowych nie jest gwarancją sukcesu. Aby przezwyciężyć ubytek słuchu, musisz mieć pragnienie i determinację aby zwiększyć zdolność swojego słyszenia. Osoby podchodzące do korzystania z aparatów słuchowych z pozytywnym nastawieniem, o wiele szybciej osiągają sukces.
 3. Edukacja i doświadczenie
  Edukacja i doświadczenia osobiste są bardzo skutecznym "lekarstwem" na ubytek słuchu. Im więcej wiesz o ubytku słuchu i jego rehabilitacji, tym bardziej aktywnie możesz uczestniczyć w dopasowaniu Twoich aparatów słuchowych, a co za tym idzie ich efektywniejszym wykorzystaniu.
 4. Realistyczne oczekiwania
  Czwartym krokiem w kierunku sukcesu, jest wyznaczenie realistycznych oczekiwań. Aparaty słuchowe pomogą Ci słyszeć lepiej - ale nie idealnie. Skoncentruj się na doskonaleniu oraz pamiętaj że okres dostosowania może trwać od sześciu tygodniu do sześciu miesięcy. Sukces wynika z praktyki i zaangażowania.

Dowiedz się więcej

 • 50 korzyści z lepszego słyszenia

  Rehabilitacja ubytku słuchu przynosi nieskończone wiele korzyści. W tym bezpłatnym przewodniku wymieniliśmy 50 korzyści dla naszego zdrowia, wynikających z noszenia aparatów słuchowych.

 • Droga do lepszego słyszenia

  Znajdź odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące ubytku słuchu.

  Uzyskaj odpowiedzi
 • Pięć kroków do lepszego słyszenia

  Nasz bezpłatny przewodnik przeprowadzi Cię przez to, co powinieneś zrobić, jeśli masz ubytek słuchu.

Aparaty słuchowe oraz akcesoria bezprzewodowe do aparatów słuchowych są wyrobami medycznymi. Używaj ich zgodnie z instrukcją lub etykietą. Podmiotem prowadzącym reklamę jest Starkey Laboratories Poland sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, a producentem tych urządzeń - Starkey Hearing Technologies z siedzibą w Eden Prairie MN, Stany Zjednoczone.