Rehabilitacja ubytku słuchu

Jak działają
aparaty słuchowe?

W jaki sposób aparaty słuchowe mogą poprawić mój słuch?

Aparat słuchowy

Najprościej mówiąc, aparat słuchowy jest to miniaturowe urządzenie, którego celem jest poprawa jakości słyszenia i rozumienia mowy u osób z wadą słuchu. Istnieje wiele modeli aparatów słuchowych, ale są pewne stałe i niezmienne komponenty:

 1. Mikrofon
 2. Wzmacniacz
 3. Słuchawka
 4. Bateria/Akumulator

Mikrofony i słuchawki są przetwornikami, co oznacza, że przekształcają dźwięk z postaci akustycznej w elektryczną i na odwrót. Mikrofon odbiera dźwięk w postaci akustycznej (fala dźwiękowa) i przekształca go w sygnał elektryczny. Rolą wzmacniacza, jest odpowiednie wzmocnienie sygnału (dostosowane do wady słuchu) oraz wykonanie szeregu dodatkowych zmian mających na celu zwiększenie zrozumienia mowy oraz poprawę jakości przetwarzanego dźwięku. Słuchawka z kolei ma za zadanie ponownie przekształcić sygnał elektryczny przekazany przez wzmacniacz w postać akustyczną (falę dźwiękową).

Jak działają aparaty słuchowe?

Ktoś mówi cześć

How Do Starkey Hearing Aids Work

Słyszymy cześć

Mikrofon odbiera dźwięk i konwertuje go na sygnał elektryczny/cyfrowy.

Wzmacniacz zwiększa siłę tego sygnału. W bardziej zaawansowanych urządzeniach sygnał jest manipulowany przez zaawansowane przetwarzanie.

Odbiornik/głośnik konwertuje go z powrotem na dźwięk i wysyła do ucha wewnętrznego. Mózg "słyszy" i rozumie dźwięk jako mowę.

Technologia cyfrowa robi różnicę

Cyfrowe przetwarzanie sygnału/dźwięku zrewolucjonizowało aparaty słuchowe, umożliwiając naukowcom i producentom stworzenie inteligentnego oprogramowania i opracowania zaawansowanych algorytmów, które doprowadziły do znaczącego usprawnienia następujących obszarów:

 • Lepsze rozumienie mowy w głośnym otoczeniu
 • Redukcja sprzężeń zwrotnch<
 • Udoskonalona redukcja hałasu mechanicznego, optymalizacja dźwięków cichych, automatyczna redukcja głośnych dźwięków nagłych oraz automatyczna redukcja szumu wiatru.
 • Automatyczny menadźer doświadczeń
 • Łączność bezprzewodowa

Dowiedz się więcej

 • Pięć kroków do lepszego słyszenia

  Nasz bezpłatny przewodnik przeprowadzi Cię przez to, co powinieneś zrobić, jeśli masz ubytek słuchu.

 • Sprawdź swój słuch

  Zastanawiasz się, czy masz ubytek słuchu? Nasz bezpłatny test słuchu online trwa zaledwie 5 minut.

  Spróbuj
 • Zaplanuj wizytę

  Umów się na wizytę z protetykiem słuchu.

  Planowanie

Aparaty słuchowe oraz akcesoria bezprzewodowe do aparatów słuchowych są wyrobami medycznymi. Używaj ich zgodnie z instrukcją lub etykietą. Podmiotem prowadzącym reklamę jest Starkey Laboratories Poland sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, a producentem tych urządzeń - Starkey Hearing Technologies z siedzibą w Eden Prairie MN, Stany Zjednoczone.