Słuchowe

Czy dwa aparaty słuchowe są lepsze niż jeden?

Czy potrzebuje dwóch aparatów słuchowych?

Powszechna jest opinia, że ubytek słuchu dotyczy tylko jednego ucha, a prawda jest taka, że w zdecydowanej większości jest to problem obustronny. Z tego względu, specjaliści zazwyczaj rekomendują używanie dwóch aparatów słuchowych.

Bardziej naturalne doświadczenia słuchowe

Spróbuj przejść się z jednym okiem zasłoniętym, a prawdopodobnie zauważysz utratę głębi percepcji i pola widzenia.

Dzieje się tak, ponieważ oczy pracują wspólnie, aby utworzyć jeden obraz i to samo dotyczy uszu. Słyszenie obuuszne pozwala doświadczyć dźwięków z otoczenia pełnych głębi, balansu i właściwego tonu. Dzięki zaawansowanym technologiom, najlepsze aparaty słuchowe są w stanie komunikować się ze sobą . Pozwala to na bardziej naturalne odtworzenie wszystkich dźwięków, które nas otaczają.

Zalety dwóch aparatów słuchowych
Jeden aparat słuchowy nie jest w stanie zapewnić takich samych doznań akustycznych jak dwa. Osoby noszące dwa aparaty słuchowe powinny zauważyć:

  • Lepsze rozumienie mowy - w trakcie konwersacji łatwiej wybrać to źródło dźwięku, na którym chcemy się skupić.
  • Lepszą lokalizację - dzięki korzystaniu z dwóch aparatów słuchowych, łatwiej zlokalizować kierunek, z którego dochodzi dźwięk. Ta funkcja jest niezwykle przydatna w czasie spotkań towarzyskich lub jazdy autem.
  • Łatwiejsze rozróżnianie dźwięków - korzystając z jednego aparatu słuchowego, różne dźwięki i słowa często brzmią identycznie. Dwa aparaty słuchowe pomagają rozróżniać podobne dźwięki.
  • Większy zakres słyszenia - osoba nosząca dwa aparaty słuchowe jest w stanie usłyszeć dźwięki w czterokrotnie większej odległości, niż osoba nosząca tylko jeden aparat.
  • Lepszą jakość dźwięku - podobnie jak głośniki stereo zapewniają wyraźniejsze, bardziej zbalansowane dźwięki, tak samo dwa aparaty słuchowe poprawiają jakość każdego otaczającego nas dźwięku.
  • Zwiększoną satysfakcję – z badań wynika, iż ogólny poziom satysfakcji u osób noszących dwa aparaty słuchowe jest większy, niż wśród osób z jednym aparatem słuchowym.

Dowiedz się więcej

learn about hearing loss
Dowiedz się więcej o ubytku słuchu

Poznaj fakty dotyczące przyczyn utraty słuchu, leczenia i innych informacji.

Zobacz więcej
test your hearing
Sprawdź swój słuch

Zastanawiasz się, czy masz ubytek słuchu? Nasz bezpłatny test słuchu online trwa zaledwie 5 minut.

Spróbuj
hearing doctor appointment
Zaplanuj wizytę

Umów się na wizytę z protetykiem słuchu.

Planowanie