Aparaty słuchowe
10 króków do lepszego słyszenia
Przygotuj się do zakupu pierwszych aparatów słuchowych.
Wsparcie dla przyszłych użytkowników aparatów słuchowych.
Zakup aparatów słuchowych to bardzo ważna decyzja, a jednocześnie krok w kierunku poprawy jakości Twojego życia. Aby odpowiednio przygotować się do zakupu, zapoznaj się z ponizszymi wskazówkami.
1. Znajdź wykwalifikowanego protetyka słuchu.
Protetyk słuchu jest ekspertem, specjlizującym się w diagnostyce ubytków słuchu oraz doborze aparatów słuchowych. Umawiając się na pierwszą wizytę bardzo ważne jest, aby wybrać specjalistę, który posiada odpowiednie wykształcenie i kompetencje.
Zadzwoń, aby uzyskać więcej informacji: 48 22 878 00 37 lub umów się na wizytę.
2. Umów się na pierwszą konsultację
Podczas pierwszej wizyty protetyk słuchu dokona oględzin uszu, aby sprawdzić czy w przewodzie słuchowym nie znajdują się jakiekolwiek elementy powodujące niedrożność oraz mogące mieć bezpośredni związek z pogorszeniem słuchu. Następnie precyzyjnie określi stopień i rodzaj ubytku słuchu stosując specjalistyczny sprzęt służący do badania kanału słuchowego, pomiaru ubytku słuchu i oceny indywidualnych potrzeb. W kolejnym etapie specjalista podda ocenie Twój styl życia. W trakcie rozmowy opowiesz o dziedzinach życia, z których się wycofałeś(aś) bądź o wpływie Twojego ubytku słuchu na relacje z rodziną i znajomymi. Jest to bardzo ważny element badania – Twoje odpowiedzi pozwolą upewnić się specjaliście, że rozwiązanie przez niego zaproponowane jest właściwe dla Twoich potrzeb.
3. Starannie rozważ swoją inwestycję
Decydując się na rozwiązania poprawiające słyszenie, upewnij się że korzyści, jakie przynoszą twojemu życiu, teraz i przez najbliższe lata są dla Ciebie satysfakcjonujące. Wybierając styl i poziom technologii aparatu słuchowego, bierz pod uwagę takie kwestie jak wygoda, prostota użytkowania, dostęp do aplikacji mobilnych, oraz najważniejsze- rozumiesz słowa innych osób. W trakcie finalizacji procesu zakupu aparatów słuchowych, protetyk słuchu wyda Ci gwarancję, omówi zasady użytkowania oraz ustali wizyty kontrolne w celu sprawdzenia i regulacji urządzeń.
Aby uzyskać więcej informacji na temat dofinansowania do aparatów słuchowych, skontaktuj się ze swoim protetykiem słuchu, regionalnym oddziałem Narodowego Funduszu Zdrowia, telefonicznie z infolinią NFZ przeznaczoną dla pacjentów lub z regionalnym oddziałem PFRON.
4.Odpowiednie dopasowanie aparatów słuchowych na indywidualne zamówienie
Wewnątrzuszne aparaty słuchowe wykonywane są indywidualnie przez protetyka słuchu na podstawie wycisku przewodu słuchowego. Wycisk zazwyczaj dokładne odwzorowuje kształt ucha, ale w niektórych przypadkach proces ten musi zostać powtórzony, , abyś później odczuwał(a) komfort przy codziennym użytkowaniu. Jeśli w jakikolwiek sposób odczuwasz ucisk, ból lub aparaty wysuwają się z ucha koniecznie umów się na wizytę z protetykiem słuchu w celu wykonania korekty aparatu słuchowego.
5. Pozostań w kontakcie ze swoim protetykiem słuchu
Pamiętaj, aby umawiać się na systematyczne wizyty kontrolne u swojego protetyka słuchu. To bardzo ważne, aby regularnie się badać i przeprowadzać przeglądy aparatów słuchowych - upewniając się, że działają tak dobrze, jak to możliwe. Możesz poprosić swojego specjalistę, aby rozpisał harmonogram wizyt, ze szczegółowym opisem, aby nie przeoczyć żadnego spotkania. Pamiętaj, że jeśli Twoje zdrowie lub sytuacja nie pozwala na wizytę w gabinecie protetyka słuchu, zawsze możesz poprosić o wizytę domową, lub umówić się na telewizytę.
6. Aplikacje i akcesoria bezprzewodowe
Dzięki nowoczesnej technologii aparaty słuchowe sprawiają, że rozumienie mowy w większości sytuacji jest dużo łatwiejsze. Zdarza się jednak, że aparaty słuchowe nie wystarczają. Dlatego właśnie Starkey rozszerzyło swoję ofertę produktów o rodzinę bezprzewodowych akcesoriów, które zwiększają wydajność aparatów słuchowych i ułatwiają ich obsługę. Starkey oferuje rozwiązania dopasowane do codziennych potrzeb użytkownika — słyszenia w głośnym otoczeniu, podczas spotkań 1-na-1, podczas spotkań grupowych, ale również umożliwiają strumieniowanie dźwięków z ulubionych urządzeń audio bezpośrednio do aparatów słuchowych. Kolejnym rozwiązaniem stworzonym z myślą o użytkownikach jest dedykowana aplikacja na smartfony (z systemem iOS, Android) umożlwiająca wygodną obsługę aparatów słuchowych, monitorowanie aktywności, zdalny kontakt z protetykiem słuchu i wiele, wiele innych.
7. Poświęć czas potrzebny na dostosowanie się
Prawdopodobnie Twój ubytek słuchu postępował w ciągu kilku lat i zdąrzyłeś(aś) przyzwyczaić się do dźwięków w przytłumionej postaci. Po założeniu aparatu słuchowego wrażenia te zmienią się gwałtownie. Aparat słuchowy umożliwi Ci słyszenie dźwięków, jakich być może nie doświadczyłeś(aś) od wielu lat. Każdy jednak reaguje inaczej zakładając aparat po raz pierwszy. Proces adaptacji jest indywidualny i zależy od prowadzonego trybu życia. Stopniowo, krok po kroku człowiek się przyzwyczaja do nowych dźwięków, a wrażenia związane z aparatem słuchowym stają się zupełnie naturalne. Etap przyzwyczajania się obejmuje zarówno odczucia fizyczne, jak i nowe wrażenia słuchowe. Twoje uszy muszą najpierw przyzwyczaić się do obecności aparatu. Zapewne pierwszy raz od dawna usłyszysz całe spektrum dźwięków. Wiele hałasów w tle, które ludzie ze zdrowym słuchem nauczyli się ignorować, wydaje Ci się nowych, przez co na początku trudno jest je wykluczyć. Na początkowym etapie codzienne odgłosy mogą być przerażająco głośne. Nawet Twój własny głos prawdopodobnie bedzie brzmiał inaczej. Ale nie pozwól się tym zniechęcić, oczekiwane efekty przyjdą z czasem!
8. Bezpłatne testowanie aparatów słuchowych
Aparaty słuchowe są ważnym wydatkiem, na który decydując się chcemy mieć pewność, że będzie to dobra inwestycja. Chciałabyś/chciałbyś dokonać zakupu, ale nie wiesz czy ten konkretny model sprawdzi się w Twoim przypadku? Wiele gabinetów protetyki słuchu umożlwia bezpłatne wypożyczenie aparatów słuchowych, aby można było sprawdzić jak słyszysz we własnym otoczeniu. Pamiętaj, aby zapytać protetyka słuchu o warunki wypożyczenia aparatów słuchowych.
9. Gwarancja producenta
Twój protetyk słuchu przekazująć Ci aparaty słuchowe powinien załączyć kartę gwarancyjną urządzenia i dokładnie wyjaśnić, jakie są jej warunki. Możesz dodatkowo zapytać, czy istnieje rozszerzona wersja gwarancji, która może objąć swoimi warunkami dodatkowe uszkodzenia lub dodatkowy serwis.
10. Słysz lepiej i żyj lepiej!
Większość osób, która podjęła decyzje o zmianie swojego życia na lepsze i zainwestowała w aparaty słuchowe, powtarza nam: "Żałuję, że nie zrobiłam tego wcześniej" i "Nie mogę uwierzyć, jak bardzo moje życie się zmieniło". Cieszymy się, że możemy uczestniczyć w Waszej drodze do lepszego słyszenia.